| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Umowa przedwstępna u notariusza

Umowa przedwstępna u notariusza

Mam zamiar kupić działkę pod dom. Jaka jest przewaga umowy przedwstępnej podpisywanej notarialnie nad podpisywaną zwyczajnie?

Umowa przyrzekająca przeniesienie własności nieruchomości (także lokalu), tzw. przedwstępna, w której strony ustalają, że w przyszłości zawrą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości lub lokalu, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Korzyści z umowy u notariusza

Umowa przedwstępna nie wymaga jednakże dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego.

Zobacz: Kiedy notariusz nie poświadczy dziedziczenia?

Dysponując notarialną umową przedwstępną z łatwością wyegzekwujemy w sądzie obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej, jeżeli kontrahent bez naszej winy nie przystąpi do jej podpisania.

Konsekwencje braku formy aktu notarialnego

W praktyce często podpisywane są umowy przyrzekające przeniesienie własności nieruchomości lub lokalu bez zachowania formy aktu notarialnego, przy czym najczęściej podawane powody takiego postępowania to oszczędność (nie trzeba płacić taksy notarialnej i innych kosztów związanych z zawarciem umowy w formie notarialnej) oraz łatwość dokonania ewentualnych zmian umowy.

Łatwość zawarcia umowy może oznaczać słabe zabezpieczenie praw nabywcy, oraz brak ujawniania roszczeń w księdze wieczystej.

Niezachowanie formy umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego powoduje, że można jedynie żądać naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła, przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Zobacz serwis: U notariusza

Ile odzyskamy?

W praktyce oznacza to, że możemy odzyskać tylko to, co w związku z zawarciem umowy przedwstępnej i przygotowaniem do zawarcia umowy przyrzeczonej wydaliśmy, np. koszty związane z dojazdami, korespondencją , wydatki na pomoc prawnika, czy odpis z księgi wieczystej. Jest to odszkodowanie w granicach tzw. ujemnego interesu umowy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa przedwstępna nie wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego.
Umowa przedwstępna nie wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK