| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Zakaz dyskryminacji dla zatrudnionych na umowę zlecenia

Zakaz dyskryminacji dla zatrudnionych na umowę zlecenia

Zakaz dyskryminacji będzie dotyczył również pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Zatrudniony na umowę zalecenia będzie mógł zatem dochodzić odszkodowania za nierówne traktowanie ze względu na wiek lub płeć.

Ciężar dowodu tego, że zatrudniony na umowę zlecenia nie jest gorzej traktowany spoczywa na pracodawcy. Pracownik powinien jedynie uprawdopodobnić przed sądem, że zarabia mniej niż inne osoby wykonujące te same obowiązki, aby domagać się zaniechania naruszeń i wypłaty odszkodowania.

Takie zmiany wynikają z ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, którą obecnie rozpatruje rząd.

Projekt zawiera również zakaz dyskryminacji w innych dziedzinach m. in. w dostępie do świadczeń zdrowotnych oraz szkolnictwa wyższego ze względu na rasę, pochodzenie etniczne lub narodowość.

Przeciwnicy projektu podkreślają, że zakaz dyskryminacji zawarty w projekcie jest węższy niż wynikający z Konstytucji RP. Zakazem dyskryminacji według projektu nie jest na przykład nierówny dostęp do szkolnictwa wyższego ze względu na niepełnosprawność, a jedynie ze względu na inne cechy takie jak wiek czy płeć.

Pełny tekst: Pracujesz na zlecenie, dostaniesz odszkodowanie

Zobacz również serwis: Praca

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »