| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Termin egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego to 14-17 czerwca 2011 r. W tym roku aplikanci skorzystają z komputerów.

Zaproponowany przez Ministra Sprawiedliwości termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. został zaakceptowany przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, egzaminy adwokacki i radcowski odbędą się w zaproponowanym przez Ministra Sprawiedliwości terminie 14 czerwca - 17 czerwca 2011 r. Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych zaakceptowały wyżej wskazany termin.

Łącznie do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. przystąpi ok. 4900 osób.

Planuje się, że egzaminy adwokacki i radcowski w 2011 r. przeprowadzi ok. 75 komisji egzaminacyjnych, w tym 24 komisji do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego i 51 komisji do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.

W porównaniu do egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się 2010 r. przed 40 komisjami egzaminacyjnymi, łączna liczba komisji egzaminacyjnych w 2011 r. wzrośnie prawie dwukrotnie. 

Zobacz również serwis: Pomoc prawna

Wychodząc naprzeciw postulatom aplikantów oraz samorządów zawodowych, Minister Sprawiedliwości planuje powołanie komisji egzaminacyjnych w większej liczbie Okręgowych Rad Adwokackich i Okręgowych Izb Radców Prawnych, aniżeli w 2010 r.

W szczególności, planuje się powołanie komisji egzaminacyjnej w siedzibą w Białymstoku dla obszaru właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku, Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Siedlcach.

Natomiast do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego, planuje się powołanie komisji egzaminacyjnych w dwóch nowych siedzibach: w Toruniu dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu oraz w Zielonej Górze dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze.
Taką decyzję uzasadniają względy organizacyjne oraz liczba przystępujących do egzaminu aplikantów w poszczególnych izbach.

Właściwość miejscowa wszystkich komisji egzaminacyjnych i adresy ich siedzib zostaną zamieszczone w ogłoszeniu o egzaminie adwokackim i radcowskim, zgodnie z art. 78a ust. 1 ustawy – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 ze zm.) oraz art. 362 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 ze zm.).

Tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministra Sprawiedliwości, odbędą się przy użyciu komputerów.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również serwis: Adwokatura

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski odbędą się przy użyciu komputerów.
Tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski odbędą się przy użyciu komputerów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK