| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Rodzina

W roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln. W latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT - rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.

Z urlopów rodzicielskich będą korzystali wszyscy rodzice - także bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie, pobierane przez rok po urodzeniu dziecka (w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci - odpowiednio dłużej). Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. złotych. Rząd chce, aby zmiana obowiązywała od 2016 roku.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2014 roku

Zasada "złotówka za złotówkę" - świadczenie dla rodziców będzie pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczyli oni próg dochodowy, uprawniający do świadczenia. Obecnie ci, którzy przekroczą próg dochodowy choćby o złotówkę, tracą całe świadczenie.

Edukacja

Od 1 września 2015 roku bezwzględna likwidacja "śmieciowego jedzenia" w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Samorządy, we współpracy z rodzicami, będą mogły decydować o zakresie monitoringów w szkołach. Rząd dofinansuje projekt w wysokości 50 proc. kosztu zakupu instalacji monitoringu. Pozostałe 50 proc. zapewnią samorządy. Premier chce, aby taki program działał od początku 2016 roku.

Bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów - w roku 2015. Wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zaopatrzone zostaną w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do 2017 roku.

Program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej. Od 2016 roku państwo sfinansuje zagraniczne studia osób najzdolniejszych. Będą one musiały potem co najmniej 5 lat pracować w Polsce. W roku 2014 minister edukacji rozpocznie "wdrażanie programu odbudowy szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami".

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polityka senioralna

Obiecana przez Donalda Tuska waloryzacja emerytur - będzie zrealizowana. W 2015 roku na ten cel będzie przeznaczone 3,8 mld złotych. Dzienne domy opieki nad ludźmi starszymi. Pieniądze miałyby pochodzić z puli środków europejskich. Koszty pobytu seniora w jednej trzeciej pokrywałby budżet państwa, w jednej trzeciej samorząd terytorialny i w jednej trzeciej on sam lub jego opiekunowie.

Stworzenie instytutu geriatrii. Byłby to specjalny ośrodek leczenia i opieki nad osobami starszymi.

Zdrowie

Wdrożenie pakietów: kolejkowego i onkologicznego - główne zadanie ministra zdrowia w 2015 roku. Począwszy od 2015 roku budżet państwa sfinansuje specjalizacje 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015.

Prawo

Program "Prawo dla każdego" ma zagwarantować bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym.

System powiadamiania o zagrożeniach

Oparty o nowoczesne technologie system ma powiadamiać obywateli o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych.

Kultura

Wdrożenie projektu "Kultura Dostępna". Tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i młodzieży i specjalne oferty dla seniorów. Bogatsza oferta w bibliotekach i poszerzanie darmowego dostępu przez internet do książek, nagrań koncertów i spektakli teatralnych objętych prawem autorskim.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK