| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Rodzina

W roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln. W latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT - rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.

Z urlopów rodzicielskich będą korzystali wszyscy rodzice - także bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie, pobierane przez rok po urodzeniu dziecka (w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci - odpowiednio dłużej). Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. złotych. Rząd chce, aby zmiana obowiązywała od 2016 roku.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2014 roku

Zasada "złotówka za złotówkę" - świadczenie dla rodziców będzie pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczyli oni próg dochodowy, uprawniający do świadczenia. Obecnie ci, którzy przekroczą próg dochodowy choćby o złotówkę, tracą całe świadczenie.

Edukacja

Od 1 września 2015 roku bezwzględna likwidacja "śmieciowego jedzenia" w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Samorządy, we współpracy z rodzicami, będą mogły decydować o zakresie monitoringów w szkołach. Rząd dofinansuje projekt w wysokości 50 proc. kosztu zakupu instalacji monitoringu. Pozostałe 50 proc. zapewnią samorządy. Premier chce, aby taki program działał od początku 2016 roku.

Bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów - w roku 2015. Wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zaopatrzone zostaną w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do 2017 roku.

Program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej. Od 2016 roku państwo sfinansuje zagraniczne studia osób najzdolniejszych. Będą one musiały potem co najmniej 5 lat pracować w Polsce. W roku 2014 minister edukacji rozpocznie "wdrażanie programu odbudowy szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami".

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polityka senioralna

Obiecana przez Donalda Tuska waloryzacja emerytur - będzie zrealizowana. W 2015 roku na ten cel będzie przeznaczone 3,8 mld złotych. Dzienne domy opieki nad ludźmi starszymi. Pieniądze miałyby pochodzić z puli środków europejskich. Koszty pobytu seniora w jednej trzeciej pokrywałby budżet państwa, w jednej trzeciej samorząd terytorialny i w jednej trzeciej on sam lub jego opiekunowie.

Stworzenie instytutu geriatrii. Byłby to specjalny ośrodek leczenia i opieki nad osobami starszymi.

Zdrowie

Wdrożenie pakietów: kolejkowego i onkologicznego - główne zadanie ministra zdrowia w 2015 roku. Począwszy od 2015 roku budżet państwa sfinansuje specjalizacje 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015.

Prawo

Program "Prawo dla każdego" ma zagwarantować bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym.

System powiadamiania o zagrożeniach

Oparty o nowoczesne technologie system ma powiadamiać obywateli o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych.

Kultura

Wdrożenie projektu "Kultura Dostępna". Tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i młodzieży i specjalne oferty dla seniorów. Bogatsza oferta w bibliotekach i poszerzanie darmowego dostępu przez internet do książek, nagrań koncertów i spektakli teatralnych objętych prawem autorskim.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »