| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Prawo pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Prawo pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

W sporach przed sądami administracyjnymi osoba fizyczna lub prawna ma prawo do ubiegania się o prawo pomocy. Może obejmować ono całkowite lub częściowe zwolnienie z kosztów związanych ze skargą na organ administracji i ustanowieniem pełnomocnika.

Prawo pomocy w zakresie częściowym

W sytuacji gdy strona nie jest w stanie ponieść całkowitych kosztów postępowania bez uszczerbku dla utrzymania siebie i najbliższej rodziny, może zostać jej przyznane prawo pomocy w zakresie częściowym. Jeśli stroną jest osoba prawna, wówczas wystarczy jedynie, że wskaże ona, że nie jest w stanie ponieść całkowitych kosztów postępowania. Zakres częściowy obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części, które może polegać na zwolnieniu od poniesienia ułamkowej ich części albo określonej ich kwoty pieniężnej. Drugą formą prawa pomocy w zakresie częściowym jest objęcie nim jedynie kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika.

Kiedy prawo pomocy nie przysługuje?

Przede wszystkim prawo pomocy nie przysługuje stronie, kiedy skarga, którą kieruje do sądu administracyjnego jest ewidentnie bezzasadna. Owa bezzasadność, zgodnie z doktryną i orzecznictwem, polega na tym, że już na pierwszy rzut oka, bez konieczności zagłębiania się w stan faktyczny, widać, że skarga nie zostanie przez sąd uwzględniona.  Prawo pomocy może także zostać cofnięte w całości lub częściowo. Dzieje się tak w sytuacji, gdy okaże się, że okoliczności majątkowe lub rodzinne, na podstawie których zostało przyznane prawo pomocy, przestały istnieć lub w ogóle nie istniały. Postanowienie w tej sprawie wydaje właściwy wojewódzki sąd administracyjny i strona może złożyć na nie zażalenie. Przyznanie prawa pomocy wygasa wraz ze śmiercią strony, której zostało przyznane.

Zobacz także serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK