| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Co to są koszty sądowe?

Co to są koszty sądowe?

Sąd ma prawo nie podejmować żadnych działań w Twojej sprawie jeśli skarga czy zażalenie nie zostaną przez Ciebie opłacone w sposób wskazany w ustawie (por. art. 220 p.s.a.).

Na koszty sądowe składają się opłaty i wydatki. Mówiąc o opłatach mamy na myśli:

wpis – to opłata pobierana od każdego pisma rozpoczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym (chodzi tu o skargę, skargę kasacyjną, zażalenie, skargę o wznowienie postępowania), np. wpis od skargi na bezczynność organu administracji publicznej, czy zażalenia na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wynosi 100 zł;

opłatę kancelaryjną – pobierana jest ona za wydanie na podstawie akt sprawy odpisów i zaświadczeń; opłata za jedną stronę kopii lub wydruku z akt sądowych wynosi 2 zł, a za stronę odpisu, zaświadczenia, wyciągu lub innego dokumentu z akt oraz za stwierdzenie prawomocności – 10 zł.

Na wydatki składają się m.in. wynagrodzenia biorących udział w procesie tłumaczy, kuratorów, koszty podróży sędziów i pracowników sądu, którzy muszą w ramach prowadzonej sprawy dokonać jakichś czynności poza budynkiem sądu. Jeśli wnioskujesz o przeprowadzenie przez sąd czynności wiążących się z pewnymi kosztami, powinieneś uiścić zaliczkę na ich pokrycie. Wysokość zaliczki określi sąd (por. art. 211, 230, 234, 237 p.s.a.).

Zobacz również: Zwolnienie od kosztów sądowych

Rodzice Czesława złożyli do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na ostateczną decyzję o wywłaszczeniu ich działki położonej za miastem. Przez ten teren miała przebiegać autostrada budowana na EURO 2012. Przed rozpoczęciem procesu musieli uiścić wpis oraz zaliczkę na wydatki, ponieważ wnioskowali o dokonanie przez sąd oględzin na miejscu, co wiązało się z koniecznością pokrycia kosztów dojazdu sądu. Po rozpatrzeniu sprawy i wydaniu wyroku rodzice Czesława chcieli otrzymać odpis wyroku i dlatego musieli wpłacić opłatę kancelaryjną.

Opłaty sądowe powinieneś uiścić składając w sądzie pismo, które podlega takim opłatom (np. skarga, zażalenie). Odpowiednią kwotę należy wpłacić do kasy znajdującej się w sądzie lub na rachunek bankowy sądu, który rozpozna Twoją sprawę. Składając w sądzie skargę czy zażalenie, powinieneś jednocześnie dokonać opłat sądowych (por. art. 219 p.s.a.).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na koszty sądowe składają się opłaty (wpis, opłata kancelaryjna) i wydatki (m.in. wynagrodzenia biorących udział w procesie tłumaczy, kuratorów, koszty podróży sędziów i pracowników sądu, którzy muszą w ramach prowadzonej sprawy dokonać jakichś czynności poza budynkiem sądu).
Na koszty sądowe składają się opłaty (wpis, opłata kancelaryjna) i wydatki (m.in. wynagrodzenia biorących udział w procesie tłumaczy, kuratorów, koszty podróży sędziów i pracowników sądu, którzy muszą w ramach prowadzonej sprawy dokonać jakichś czynności poza budynkiem sądu).

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »