| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego pracownika

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego pracownika

Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa przerwa podczas wykonywania pracy. Ich czas pracy w przeciągu doby jest krótszy od pozostałych pracowników.

Czas pracy osób niepełnosprawnych

Czas pracy niepełnosprawnych pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego

Każdy pracownik, w tym również pracownik niepełnosprawny ma prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy w pracy. Przerwa wliczana jest do czasu pracy i przysługuje niezależnie od innych przerw.
W czasie pracy niepełnosprawny pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy. Przerwa przeznaczana jest na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Zobacz też: Niepełnosprawni

Inne przerwy dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawny pracownik ma takie same prawa jak pracownik w pełni sprawny. W związku z tym przysługuje mu prawo do przerw, jakie przysługują sprawnym pracownikom.
Pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do dodatkowej przerwy. Po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przed komputerem pracownik ma prawo do 5-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Pracodawca może zastąpić tę przerwę poleceniem wykonania zadania niewymagającego pracy przy komputerze.
Niepełnosprawnym młodocianym pracownikom przysługuje 30-minutowa przerwa, o ile dobowy wymiar czasu pracy młodocianego przekracza 4,5 godziny. Jest ona również wliczana do czasu pracy.

Niepełnosprawnym pracownicom, które karmią piersią, przysługuje przerwa na karmienie. Pracownica karmiąca jedno dziecko ma prawo do jednej półgodzinnej przerwy, gdy pracuje do 6 godzin oraz do dwóch takich przerw, gdy pracuje powyżej 6 godzin. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do przerw wynoszących 45 minut. Przerwy te są wliczane do czasu pracy. Na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie.

Zobacz też: Praca

Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK