| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Posłowie znowelizowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy oraz zwiększa nacisk na profilaktykę.

Za przyjęciem ustawy głosowało 269 posłów. 158 nie zgodziło na proponowany kształt ustawy, a sześcioro wstrzymało się od głosu.

Większość postulowanych przez opozycję poprawek została odrzucona, dlatego większość parlamentarzystów z opozycyjnych partii głosowała za odrzuceniem nowelizacji ustawy.

Posłowie nie wyrazili zgody na zmianę tytułu na "Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy", ani na wpisanie do preambuły, ze ustawa dotyczy także innych form przemocy niż tylko przemoc w rodzinie.

Wzbudzającym największe emocje był zapis zakazujący stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka. W ten sposób Polska dołączyła do grona państw, gdzie przysłowiowy klaps jest prawnie zakazany.

Bardzo mocno krytykowany przepis umożliwiający odbieranie dzieci rodzicom, przez pracowników socjalnych także został wprowadzony. Teraz pracownicy socjalni w przypadkach, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka będą mogli odebrać dziecko rodzicom. Dziecko trafi do dalszej rodziny, a jeśli to niemożliwe trafi do placówki wychowawczej. Decyzja urzędnika będzie musiała zapaść po konsultacji z funkcjonariuszami policji oraz pracownikami służby zdrowia.
Rodzice będą mogli odwołać się od decyzji urzędnika. Sąd w ciągu 24 godzin będzie musiał odnieść się do decyzji urzędnika i zdecyduje o losie małoletniego.

Zobacz też: Sprawy rodzinne

Będą powoływane zespoły interdyscyplinarne, których statutowym zadaniem będzie przeciwdziałanie przemocy. Tworzyć je będą samorządy. Te placówki będą mogły zbierać dane osobowe ofiar i ich oprawców. Nie będą do tego potrzebowały ich zgody.

Celem ustawy jest poprawa sytuacji w rodzinach poprzez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy oraz działania profilaktyczne.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lipca.

Zobacz też: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK