| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Adwokat z urzędu

Adwokat z urzędu

Z uwagi na ciężką sytuację materialną, sąd przyznał mi pełnomocnika z urzędu. W ostatnim czasie moje dochody poprawiły się - dostałem pracę. Czy nadal mogę bezpłatnie korzystać z usług przyznanego mi adwokata?

Zasady przyznawania pomocy prawnej

Strona postępowania zwolniona wcześniej przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego. Sąd zaaprobuje takie żądanie, jeśli uzna udział profesjonalnego pełnomocnika za potrzeby a strona wykaże, że nie może, bez uszczerbku utrzymania swojego i rodziny, ponieść kosztów jego wynagrodzenia.

Cofnięcie ustanowienia pełnomocnika

Sąd może cofnąć ustanowienie adwokata lub radcę prawnego, jeżeli okaże się że okoliczności, na podstawie których przyznano pełnomocnictwo, nie istniały lub przestały istnieć.

W opisanej sytuacji, gdy strona podjęła pracę, w związku z czym jej sytuacja materialna uległy poprawie (zatem przesłanki do ustanowienia pełnomocnika istniały w chwili złożenia wniosku) sąd może nakazać stronie tylko częściowe uiszczenie wynagrodzenia dla adwokata lub radcy prawnego.

Zdarzają się również sytuacje w których osoba wnioskująca o adwokata z urzędu, nie chcąc ponosić kosztów reprezentacji pełnomocnika, zataja informacje o swoich dochodach i oszczędnościach. W tym wypadku okoliczności na podstawie których sąd przyzna pełnomocnika nie istnieją od początku i sąd oprócz nałożenia na stronę obowiązku uiszczenia wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, może skazać ją dodatkowo na grzywnę.

Podstawa prawna: art. 117 i 120 kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »