| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Gdzie złożyć pozew

Gdzie złożyć pozew

Aby wygrać sprawę przed sądem trzeba najpierw złożyć pozew. Pojawia się jednak problem do jakiego sądu należy go przesłać. Odpowiedzi na to pytanie udziela kodeks postępowania cywilnego.

Na określenie sądu, który rozpatruje dany rodzaj spraw prawo używa określenia właściwość. Tak więc jeżeli mówimy, że dany sąd jest właściwy w danej sprawie, oznacza to, że rozpatrzy on daną sprawę.

Wniesienie sprawy do sądu niewłaściwego nie powoduje nieważności postępowania. Jeżeli wniesiono pozew nie do tego sądu co trzeba wtedy taki sąd przekaże pozew do sądu właściwego. Powoduje to jednak opóźnienia a czas oczekiwania na wyrok się wydłuża. Aby tego uniknąć należy właściwie określić sąd.

19.90 złEmerytury - Raporty INFOR - PDF

Wybór sądu

Strony mogą w umowie zawrzeć tzw. zapis na sąd. Oznacza to, że sąd ten będzie wyłącznie właściwym do rozstrzygania spraw wynikających z umowy. Dlatego przed wytoczeniem powództwa warto przejrzeć umowę z której dochodzi się roszczenia i sprawdzić czy nie zawiera ona zapisu na sąd. Jeżeli istnieje taki zapis sprawa jest ułatwiona i nie trzeba szukać sądu właściwego.

Pamiętać trzeba jednak, że umownie można zmienić tylko właściwość miejscową.

Właściwość rzeczowa

Struktura sądów jest hierarchiczna. Na samym dole są sądy rejonowe, szczebel wyżej są sądy okręgowe, jeszcze wyżej znajdują się sądy apelacyjne na samej górze stoi natomiast Sąd Najwyższy.

Osoba chcąca pozwać kogoś do sądu staje przed pierwszym dylematem do którego z tych sadów zwrócić się z pozwem.

Zasadą jest, że sprawy w pierwszej instancji rozpatruje sad rejonowy. W ogromnej większości spraw to do niego kierować będzie się pozew. Jednak kodeks postępowania cywilnego przewiduje kilka odstępstw od tej reguły.

Do sądu okręgowego wnosi się pozew w następujących sprawach:

  • prawa niemajątkowe oraz dochodzone wraz z nimi prawa majątkowe (oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o unieważnienie uznania dziecka o rozwiązanie przysposobienia)
  • ochronę praw autorskich i praw pokrewnych oraz innych praw na dobrach niematerialnych (wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych)
  • roszczenia wynikające z Prawa prasowego
  • prawa majątkowe których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 75 tyś zł, a w sprawach gospodarczych 100 tyś. zł. (oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami oraz spraw o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym)
  • wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni
  • uchylenie, stwierdzenie nieważności albo o ustalenie nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną,
  • zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Aktualizacja: 21.01.2010

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS25
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem Infor.pl »