| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jakie wnioski można zgłosić w treści pozwu

Jakie wnioski można zgłosić w treści pozwu

Pozew czyli pismo zawierające żądanie rozpoznania przez sąd sprawy o charakterze cywilnoprawnym, oprócz elementów obligatoryjnych, charakterystycznych dla każdego pisma procesowego może zawierać również dodatkowe wnioski, wymienione w art. 187(2)kpc. 

Wniosek o zabezpieczenie powództwa

Złożenie takiego wniosku jest wskazane w przypadku uzasadnionych obaw związanych z dążeniem dłużnika do pozbycia się majątku i uniemożliwienia ściągnięcia długu.

Wniosek taki należy uzasadnić, w szczególności przez uprawdopodobnienie, że roszczenie jest wiarygodne, a brak zabezpieczenia mógłby pozbawić powoda zaspokojenia albo, że jest konieczne do zabezpieczenia wykonalności orzeczenia w sprawie.

Wniosek powinien też zawierać sposób zabezpieczenia, który zależy od rodzaju i istoty żądania. W sprawie o zapłatę może to być:

  • zajęcie przez komornika konta bankowego,
  • ustanowienie hipoteki przymusowej obciążającej nieruchomość,
  • zajęcie ruchomości czy wynagrodzenia za pracę itd.

Wiosek o nadanie wyrokowi rygorowi natychmiastowej wykonalności

Natychmiastowa wykonalność wyroku to właściwość, dzięki której wyrok jeszcze przed uprawomocnieniem się stanowi tytuł egzekucyjny, a po nadaniu klauzuli wykonalności będzie tytułem wykonawczym uprawniającym do egzekucji świadczenia w nim określonego.

Rygor ten stanowi wyjątek od zasady, że wykonalne są dopiero wyroki prawomocne(od których nie przysługuje środek odwoławczy czy środek zaskarżenia). Przepisy kpc umożliwiają sądowi nadanie niektórym wyrokom rygoru natychmiastowej wykonalności. Jest on zamieszczany z reguły przez sąd w samej treści orzeczenia.

Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności może nastąpić na wniosek powoda pod dwoma warunkami:

  • wyrok nadaje się do wykonania w drodze egzekucji (nie można nadać rygoru wyrokom ustalającym lub kształtującym stosunek prawny np. stosunek pracy)
  • opóźnienie uniemożliwi lub znacznie utrudni wykonanie wyroku albo narazi powoda na szkodę.

Natychmiastowa wykonalność wyroku wygasa z chwilą ogłoszenia, a jeżeli nie było ogłoszenia, z chwilą podpisania sentencji orzeczenia zmieniającego albo uchylającego wyrok.

Sąd może uzależnić natychmiastową wykonalność wyroku od złożenia przez powoda stosownego zabezpieczenia. Zabezpieczenie może polegać na wstrzymaniu wydania powodowi rzeczy odebranych pozwanemu lub sum pieniężnych po ich wyegzekwowaniu albo na wstrzymaniu sprzedaży zajętego majątku ruchomego. Sprzedaż lub przejęcie na własność zajętej nieruchomości wstrzymuje się z urzędu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Wiosek o przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda

Wniosek taki uprawnia sąd do przeprowadzenia rozprawy w nieobecności powoda bez ujemnych dla niego skutków procesowych w postaci zawieszenia postępowania, które może znacznie wydłużyć proces cywilny.

Wnioski służące do przygotowywania rozprawy

Wzmacniają one zasadę koncentracji materiału dowodowego i mają na celu przyspieszenie rozstrzygnięcia sporu. Katalog otwarty takich wniosków zawiera art. 187(2) kpc, przykładowo wymienione są m.in. wniosek o wezwanie na rozprawę wskazanych świadków i biegłychdokonanie oględzinpolecenie dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w posiadaniu pozwanego

Podstawa prawna: art.177par.1, 187par.2, 333 oraz 730 kpc.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK