| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Zmiana powództwa

Zmiana powództwa

Założyłam sprawę w sądzie. Jestem powodem tyle, że w pozwie podałam złą wartość przedmiotu sporu. Zamiast 24 587 zł powinnam podać 21 527 zł. Nie zwróciłam bowiem uwagi, że mój kontrahent zapłacił jedną umowę. Co mam zrobić w takim wypadku. Czy wystarczy wysłać jakieś pismo do sądu? Czy sąd może zwrócić mój pozew?

W tym wypadku będziemy mieli do czynienia ze zmianą powództwa. Zmiana powództwa jest dopuszczalna o ile nie wpływa na właściwość sądu.

Właściwość rzeczowa sądu zmienia się gdy wartość przedmiotu sporu przekroczy 75 00 zł (100 000 zł w wypadku spraw gospodarczych). Wtedy też właściwym przestaje być sąd rejonowy a staje się sąd okręgowy.

Właściwość miejscowa rzadko się zmienia zasadą jest, że sprawa toczy się przed sadem właściwym ze względu na zamieszkanie pozwanego.

Jeżeli powód występuje z nowym powództwem obok dotychczasowego a zmiana powództwa wpływa na właściwość sądu wtedy nową sprawę rozpatruje się oddzielnie. Oczywiście jeżeli sąd jest dla niej właściwy rzeczowo i miejscowo.

W niniejszej sprawie można zmienić powództwo. Można je pomniejszyć o zapłacone kwoty. W tym celu należy wysłać pismo procesowe do sądu z wnioskiem o zmniejszenie wartości przedmiotu sporu.

Podstawa prawna: art. 193 k.p.c.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK