| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Wnioski > Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Orzeczenia sądów muszą być prawomocne, można to, w przypadku wątpliwości, (np. jeśli nie wiemy czy strona złożyła apelację), sprawdzić w sekretariacie sądu - również telefonicznie.

Krok trzeci: wypełniamy wniosek

Formularz KW_wpis możemy uzyskać w siedzibie sądu wieczysto-księgowego.

Drukujemy dwustronnie, wydruk może być czarno-biały, wielkość wydruku ma być zbliżona do wielkości oryginalnych formularzy (format A4).

Wypełnianie rozpoczynamy od oznaczenia sądu, oraz wydziału wieczysto-księgowego i numeru księgi zgodnie z trzema pierwszymi rubrykami wniosku. Następnie przekreślamy wszystkie rubryki aż do strony trzeciej, gdzie zaznaczamy kwadrat przy polu: "Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki". W rubryce zaś wpisujemy: "w oparciu o (np.) wyrok sądu rejonowego …….z dnia …. w sprawie o sygnaturze… opatrzonego klauzulą wykonalności, wnoszę o ustanowienie hipoteki przymusowej w wysokości ……" na nieruchomości opisanej w księdze wieczystej o numerze….."

Hipoteka tak ustanowiona ma charakter hipoteki przymusowej zwykłej, co należy wyraźnie zaznaczyć przy wniosku, nie narażając się na jego oddalenie i przepadek opłaty.

Sąd wpisze hipotekę przymusową tylko w wysokości głównej wierzytelności, bez odsetek i kosztów postępowania więc nie ma potrzeby doliczania ich np. do sumy pieniężnej zasądzonej w wyroku (bardzo częsty błąd). Dalej wypełniamy część druku określającą wnioskodawcę, uzupełniając wszystkie rubryki.

Nasze dane wskazane we wniosku muszą pokrywać się z tymi zawartymi w tytule wykonawczym.

Jeżeli występujemy jako pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. w imieniu dzieci) musimy wypełnić i załączyć formularz KW_PP oraz pełnomocnictwo (oryginał, lub uwierzytelniony odpis) i dowód uiszczenia opłaty skarbowej (17 złotych na rachunek urzędu miasta/ gminy, w której znajduje się sąd).

POBIERZ: Załącznik - Pełnomocnik/ przedstawiciel ustawowy

Wniosek należy podpisać. Jeśli nie jesteśmy jedynym wnioskodawcą (np. dłużnik musi zapłacić łącznie małżeństwu) wszyscy wnioskodawcy muszą się na wniosku podpisać.

Krok czwarty: opłata wniosku i złożenie go na biurze podawczym

Wniosek należy opłacić przed złożeniem na biurze podawczym. Możemy to zrobić za pomocą znaków sądowych (do nabycia w kasie sądu), w kasie sądowej lub przelewem na rachunek sądu. Koszt wpisania hipoteki przymusowej wynosi: 200 złotych i jest opłatą stałą. Opłacony wniosek składamy na biurze podawczym wydziału właściwego dla nieruchomości załączając:

  • oryginał tytułu wykonawczego,
  • dowód opłaty.
  • (opcjonalnie): formularz KW_PP wraz z pełnomocnictwem i opłatą skarbową.

Uwagi:

  • ustanowienie hipoteki przymusowej pozwala na obciążenie odkrytej nieruchomości dłużnika i tym samym daje nam pierwszeństwo przed innymi wierzycielami naszego dłużnika (wierzyciel hipoteczny jest uprzywilejowany w stosunku do pozostałych),
  • dłużnik będzie bardziej skłonny do uregulowania należności (grozi mu egzekucja z nieruchomości, nieruchomość taką trudno sprzedać),
  • sama operacja jest niedroga i prosta,
  • w przypadku wielu wierzycieli hipotecznych o kolejności wpisania hipotek (a tym samym zaspokajania roszczeń) decyduje data (nawet godzina) złożenia wniosku.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hipoteka przymusowa to możliwość obciążenia nieruchomości dłużnika./ fot. Fotolia
Hipoteka przymusowa to możliwość obciążenia nieruchomości dłużnika./ fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK