| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Podróże służbowe > Czy ryczałty na jazdy lokalne przysługują za dni wolne od pracy?

Czy ryczałty na jazdy lokalne przysługują za dni wolne od pracy?

Pracownik był w prawie 2-tygodniowej delegacji - wyjazd w poniedziałek rano, powrót w kolej­nym tygodniu w środę po południu. W tym czasie - w celu zapewnienia minimalnego odpoczynku tygodniowego - niedziela była dla niego dniem wolnym od pracy. Czy w tej sytuacji ryczałt na jazdy lokalne powinniśmy wypłacić za każdy dzień trwania delegacji?

Nie. Pracownik, mając dzień wolny, nie świadczył pracy, dlatego nie przysługuje mu ryczałt na jazdy lokalne za ten jeden dzień.

Pracownikowi odbywającemu podróż służbową przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości:

  • 20% kwoty diety (delegacja krajowa) lub
  • 10% diety (delegacja zagraniczna) za każdą rozpoczętą dobę podróży.

Ryczałt ten nie przysługuje jednak m.in. wówczas, gdy pracownik nie ponosi kosztów, na pokrycie których przeznaczony jest ryczałt (§ 9 ust. 2 i § 17 ust. 4 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

Celem ryczałtów na jazdy (dojazdy) lokalne jest umożliwienie pracownikowi pokrycia kosztów jazd lokal­nych podczas podróży służbowej, które to przejazdy są niezbędne w celu wykonania zadania służbowego. Obejmują zatem wszelką konieczność przemieszczania się pozostającą w związku z poleceniem praco­dawcy (np. dojazd do siedziby instytucji zagranicznej, przemieszczanie się z hotelu na służbową kolację).

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Wyłączenie prawa do ryczałtu ze względu na nieponoszenie kosztów przejazdów lokalnych dotyczy wszystkich tych przypadków, w których realizacja zadania zleconego przez pracodawcę nie wymaga płatnego przemieszczania się środkami transportu miejscowego, m.in. korzystania podczas delegacji z dni wolnych od pracy.

Podstawa prawna:

• § 9 ust. 2 i § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługu­jących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r., poz. 167

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »