| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Odszkodowanie a podstawa nie wydania świadectwa pracy w terminie

Odszkodowanie a podstawa nie wydania świadectwa pracy w terminie

Dwa miesiące temu zwolniłem się z pracy. Chciałem podjąć nową pracę, więc poproszono mnie o  przedstawienie świadectwa pracy, ale były pracodawca robił mi na złość i przedłużał termin jego wydania, przez co straciłem szansę zatrudnienia. Czy istnieje jakaś sankcja za takie zachowanie pracodawcy?

Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy świadectwo pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi do jego rąk bez osobnego wezwania, niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy.

Gdyby jednak pracodawca nie wydał w terminie świadectwa a pracownik poniósł wskutek tego szkodę, wówczas pracownik może wystąpić z roszczeniem o naprawienie wyrządzonej mu szkody, czyli o odszkodowanie.

Odszkodowanie, o którym mówi art. 99 kodeksu pracy przysługuje jeśli spełnione są 3 warunki, tj.:

  • pracodawca w ogóle nie wykonał lub wykonał ale nienależycie obowiązek wystawienie świadectwa pracy;
  • pracownik poniósł uszczerbek majątkowy z powodu pozostawanie bez pracy;
  • pozostawanie bez pracy nastąpiło na skutek niewydania świadectwa pracy.

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, nie dłuższy jednak niż za 6 tygodni

Podstawa prawna: Art. 97- 99 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »