| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Zmiana przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych

Zmiana przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez sejmową komisję Przyjazne Państwo, zakłada łatwiejszą i szybszą budowę farm wiatrowych. Według założeń miałyby one powstawać na podstawie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, a nie jak to jest obecnie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania.

Proponowane zmiany mają na celu zaliczenie do celów publicznych działań związanych z wytwarzaniem i dostarczaniem energii elektrycznej i doprowadzenie tym samym do znaczącego przyśpieszenia odtwarzania mocy wytwórczych, tworzenia nowych źródeł w tym źródeł odnawialnych oraz rozbudowę systemu przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, jako podstawowych elementów bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zobacz również serwis: Najem

Nadanie statusu celu publicznego wytwarzaniu energii elektrycznej pozwoli przede wszystkim na ułatwienie procedury uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych dla nowych inwestycji i skrócenie jej z obecnych 12-18 miesięcy do ok. 3 miesięcy. Jednocześnie, zaproponowane zmiany zabezpieczają przed nadużyciami z tytułu prób wywłaszczenia terenów pod inwestycje wg przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami dotyczącymi uwłaszczenia na inwestycje celu publicznego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zmiana prawa powinna doprowadzić do natychmiastowego przyśpieszenia procedur przygotowania nowych inwestycji w energetyce. Przyczyni się zwłaszcza do rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej, co pozwoli na osiągnięcie przez Polskę wymogów określonych w dyrektywach pakietu energetyczno-klimatycznego UE. Zrealizowane inwestycje spowodują nie tylko wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza w ujęciu lokalnym i regionalnym, ale także umożliwi powstanie nowych miejsc pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK