| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > RODO: Ochrona danych osobowych – zmiany 2018 r.

RODO: Ochrona danych osobowych – zmiany 2018 r.

W związku z gruntowną reforma przepisów UE, państwa członkowskie są zobowiązane implementować nowe przepisy o ochronie danych osobowych. Zmiany jakie nas czekają w 2018 r. dotyczą m.in. zasad składania wniosku o usunięcie danych z Internetu czyli prawa do bycia zapomnianym.

Obecnie na stronie Google zamieszczony jest formularz „Wniosku o usunięcie wyników wyszukiwania zgodnie z europejskim prawem ochrony danych osobowych”.

Prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu i konieczność uzyskania zgody bezpośredniej na przetwarzanie danych

Zgodnie z art. 20 rozporządzenia prawo do przenoszenia danych zapewnia łatwiejszy dostęp do danych i daje możliwość przekazywania danych od jednego usługodawcy do drugiego.

Natomiast art. 21 zapewnia prawo do sprzeciwu tzn. osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw  – z przyczyn związanych z jej szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych.

Zgodnie z art. 7 Rozporządzenia 2016/679 wprowadzony jest również obowiązek otrzymania przez administratora wyraźnej zgody na przetwarzanie danych osobowych, nie zaś domniemanej.

Zobacz: Konsument w UE

Kara pieniężna dla administratora, który złamał zasady ochrony danych osobowych

Zgodnie z art. 83 rozporządzenia („Ogólne warunki nakładania kar pieniężnych”) niezależne krajowe organy nadzorujące są upoważnione do nakładania administracyjnych kar pieniężnych na administratorów jak i podmioty przetwarzające, które złamały zasady ochrony danych osobowych.

Wysokość kar będzie zależna od m. in. rodzaju, charakteru, wagi, czasu trwania naruszenia i innych kryteriów wskazanych w art. 38 ust. 2. Kary te mogą sięgnąć 20 mln EUR a w przypadku przedsiębiorców 2% bądź 4% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK