| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta obchodziliśmy po raz dwudziesty szósty 15 marca 2009 roku. "Konsument i jego rzecznik" - pod takim hasłem świętowaliśmy w Polsce. Była to okazja do przypomnienia sobie o tym, jakie my - konsumenci mamy prawa i kto nam może pomóc w ich egzekwowaniu.

Na świecie

Co roku 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1962 r. odbyło się przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna Kennedy'ego. Było ono na tyle ważne, że przedstawiało cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa, do reprezentacji. W roku 2009  tematem wiodącym była  niezdrowa żywność dla dzieci – junk food.

Zobacz też: Co może rzecznik konsumentów?

W Polsce

W Polsce tradycja obchodzenia Światowego Dnia Konsumenta jest znacznie krótsza. Trwa zaledwie 11 lat. Tym niemniej zawsze włączają się do jej obchodów instytucje publiczne zajmujące się ochroną interesów konsumentów (mi.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa, Arbiter Bankowy, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, Rzecznicy Konsumentów, Europejskie Centrum Konsumenckie) oraz organizacje konsumenckie (m.in. Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich).

W 2009 roku Dzień Konsumenta w Polsce zbiegł się z 10 rocznicą istnienia powiatowych/miejskich rzeczników konsumentów. Dlatego też świętu temu przyświecało hasło Konsument i jego rzecznik.

Obecnie jest niespełna 370 rzeczników, którzy rocznie udzielają ponad 250 tys. porad i informacji konsumentom oraz prawie 40 tys. razy inicjują zmianę praktyki przedsiębiorców. Wytaczają również powództwa na rzecz konsumentów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK