| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Jak ogłosić upadłość konsumencką

Jak ogłosić upadłość konsumencką

Znowelizowana ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje obecnie możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej których niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Ogłoszenie upadłości jest jednak procesem skomplikowanym i długotrwałym. Tak oto przedstawia się w skrócie procedura ogłoszenia upadłości osoby fizycznej.

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko osoba, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności. Z upadłości nie będą więc mogły skorzystać osoby, które same doprowadziły do niewypłacalności – tj.  gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc niewypłacalnym, albo do rozwiązania stosunku pracy dłużnika doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą.

Wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej składa się w sądzie rejonowym, w którym znajduje się  wydział dla spraw upadłościowych. Opłata za złożenie wniosku wynosi 200 zł, niezależnie od sumy zadłużenia. Wniosek może zgłosić tylko dłużnik – takie prawo nie przysługuje wierzycielom.

Prześwietlenie dłużnika

Sąd o toczącym się postępowaniu upadłościowym musi powiadomić nie tylko znanych dłużników, ale także inne osoby zainteresowane w sprawie przez obwieszczenie. Obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości dokonuje się przez ogłoszenie w budynku sądowym oraz zamieszczenie w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym.

Sąd dokona również prześwietlenia sytuacji podatkowej dłużnika zwracając się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy dłużnik w ciągu ostatnich pięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości zgłaszał fakt dokonania czynności prawnych podlegających opodatkowaniu, oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy dłużnik jest wspólnikiem spółek handlowych

Zobacz również serwis: Spółki

Oddalenie wniosku dłużnika

Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości jeśli w stosunku do dłużnika w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości: 

  • prowadzono postępowanie upadłościowe lub inne postępowanie, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań albo w którym zawarto układ, lub
  • prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym nie zaspokojono wszystkich wierzycieli, a dłużnik po zakończeniu lub umorzeniu postępowania zobowiązań swych nie wykonał, lub
  • prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek wszystkich wierzycieli, lub
  • czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli. 

Podział masy upadłości

Jeśli Sąd uzna wniosek o upadłość za zasadny następuje podział masy upadłościowej. Upadły jest zobowiązany wyjawić i wydać syndykowi cały swój majątek wraz z niezbędnymi dokumentami. Majątek dłużnika w całości zostaje wysprzedany.  Częściowej ochronie podlega jedynie dom mieszkalny lub lokal mieszkalny – w przypadku którego ostateczny plan podziału nastąpi dopiero po opuszczeniu przez dłużnika pomieszczeń mieszkalnych. 

Zobacz również serwis: Windykacja

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko osoba, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko osoba, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »