| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Jak ogłosić upadłość konsumencką

Jak ogłosić upadłość konsumencką

Znowelizowana ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje obecnie możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej których niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Ogłoszenie upadłości jest jednak procesem skomplikowanym i długotrwałym. Tak oto przedstawia się w skrócie procedura ogłoszenia upadłości osoby fizycznej.

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko osoba, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności. Z upadłości nie będą więc mogły skorzystać osoby, które same doprowadziły do niewypłacalności – tj.  gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc niewypłacalnym, albo do rozwiązania stosunku pracy dłużnika doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą.

Wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej składa się w sądzie rejonowym, w którym znajduje się  wydział dla spraw upadłościowych. Opłata za złożenie wniosku wynosi 200 zł, niezależnie od sumy zadłużenia. Wniosek może zgłosić tylko dłużnik – takie prawo nie przysługuje wierzycielom.

Prześwietlenie dłużnika

Sąd o toczącym się postępowaniu upadłościowym musi powiadomić nie tylko znanych dłużników, ale także inne osoby zainteresowane w sprawie przez obwieszczenie. Obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości dokonuje się przez ogłoszenie w budynku sądowym oraz zamieszczenie w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym.

Sąd dokona również prześwietlenia sytuacji podatkowej dłużnika zwracając się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy dłużnik w ciągu ostatnich pięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości zgłaszał fakt dokonania czynności prawnych podlegających opodatkowaniu, oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy dłużnik jest wspólnikiem spółek handlowych

Zobacz również serwis: Spółki

Oddalenie wniosku dłużnika

Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości jeśli w stosunku do dłużnika w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości: 

  • prowadzono postępowanie upadłościowe lub inne postępowanie, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań albo w którym zawarto układ, lub
  • prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym nie zaspokojono wszystkich wierzycieli, a dłużnik po zakończeniu lub umorzeniu postępowania zobowiązań swych nie wykonał, lub
  • prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek wszystkich wierzycieli, lub
  • czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli. 

Podział masy upadłości

Jeśli Sąd uzna wniosek o upadłość za zasadny następuje podział masy upadłościowej. Upadły jest zobowiązany wyjawić i wydać syndykowi cały swój majątek wraz z niezbędnymi dokumentami. Majątek dłużnika w całości zostaje wysprzedany.  Częściowej ochronie podlega jedynie dom mieszkalny lub lokal mieszkalny – w przypadku którego ostateczny plan podziału nastąpi dopiero po opuszczeniu przez dłużnika pomieszczeń mieszkalnych. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko osoba, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko osoba, której niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK