| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Udostępnianie dokumentacji medycznej

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, a także przepisy odrębne o danych osobowych gwarantują przechowywanie dokumentacji medycznej, a także należyta jej ochronę.

Sposób udostępniania dokumentacji

Podstawową formą udostępniania dokumentacji jest prawo wglądu. Wgląd jest bezpłatny i następuje w placówce świadczeniodawcy po uprzednim uzgodnieniu terminu. Istotne jest, że placówka, w której pacjent się leczył, nie może odmówić mu dostępu do dokumentacji medycznej. Inną metodą uzyskania danych z dokumentacji  medycznej jest poproszenie o sporządzenie kopii, wyciągu lub odpisu. Uzyskanie którejkolwiek z tych form informacji podlega opłacie, której maksymalna kwota została ustalona na określonym poziomie. Opłaty nie mogą przekraczać: za jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji – 8,03 zł, za jedna stronę kopii dokumentacji – 0,8 zł, za sporządzenie wyciągu, opisu lub kopii dokumentacji – 8,03 zł. W określonych sytuacjach uprawnione podmioty mogą również żądać udostępnienia dokumentacji w oryginale. Wówczas udostępniona jest z zastrzeżeniem terminu zwrotu.

Odpowiedzialność

Za odpowiednie przechowywanie i ochronę dokumentacji medycznej jest odpowiedzialna placówka medyczna, która daną dokumentację sporządziła. Również placówki, które zakończyły swoją działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych obowiązane są wskazać wojewodzie miejsce przechowywania swoich dokumentacji, przy czym wybór tego miejsca nie jest regulowany przepisami. W razie wątpliwości to właśnie od stosownego wydziału w urzędzie wojewódzkim należy udać się z pytaniem o miejsce, w którym znajduje się dana dokumentacja medyczna. Może również zdarzyć się, że z jakichś przyczyn dokumentacja medyczna zaginie lub zostanie zniszczona. Wówczas osoba obowiązana do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej podlega odpowiedzialności za naruszenie zasad ich ochrony. W takim wypadku stosuje się przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, która przewiduje dla administratora danych karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch, a w wypadku działań nieumyślnych – do roku.

Zobacz także: Sankcje za zagubienie dokumentacji medycznej

Podstawa prawna: Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »