| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Czym jest przedpłatowy licznik energii

Czym jest przedpłatowy licznik energii

Niesumienni odbiorcy energii, którzy nie płacą regularnie rachunków za prąd mogą się spodziewać, że zakład energetyczny zmusi ich do założenia przedpłatowego licznika. Za koszty instalacji nie może jednak obciążyć klienta.

Założenie licznika przedpłatowego jest swojego rodzaju odpowiedzią na niesumienność klientów. Cały system rozliczeń wygląda zupełnie inaczej, niż w standardowym przypadku. Dopływ energii elektrycznej zostaje uruchomiony po wcześniejszym uiszczeniu z góry należności za porcję energii. Po zakupie energii odbiorca dostaje odpowiedni kod, który wprowadza do licznika.

Zgodnie z art. 6a Prawa energetycznego przedsiębiorstwo energetyczne może założyć odbiorcy taki licznik, jeżeli ten co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy zwlekał z zapłatą za pobraną energię. Ponadto licznik przedpłatowy będzie można założyć osobie, która nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, obiektu lub lokalu.

Podobnych kroków zakładu energetycznego mogą spodziewać się ci, którzy uniemożliwiają cykliczne sprawdzanie układu pomiarowo – rozliczeniowego. We wszystkich tych przypadkach koszty instalacji będą obciążały przedsiębiorstwo energetyczne.

W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zażąda od odbiorcy instalacji takiego układu pomiarowego, ten nie będzie miał w zasadzie wielkiego wyboru. Oczywiście może on nie wyrazić zgody na zmianę systemu rozliczania za dostarczaną energię, jednak w takiej sytuacji dostawca będzie mógł wstrzymać dostarczanie energii elektrycznej lub rozwiązać umowę sprzedaży energii (art. 6a ust. 3).

Licznik przedpłatowy to w zasadzie spore utrudnienie dla odbiorcy, który by móc korzystać z energii elektrycznej musi najpierw za nią zapłacić. Dla zakładu to o wiele wygodniejsza forma, gdyż brak jest możliwości powstania zaległości po stronie odbiorcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 215, poz. 1664)

Narzędzia

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY31
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem Infor.pl »