| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Zniesławienie po nowelizacji

Zniesławienie po nowelizacji

Zniesławienie polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Przedmiotem przestępstwa zniesławienia jest dobre imię jednostki, grupy osób i instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej. Mówi o tym art. 212 Kodeksu karnego.

Przestępstwa pomówienia (zniesławienia) podlegają trybowi ścigania z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że jedynie od woli pokrzywdzonego i od jego inicjatywy będzie zależało wszczęcie postępowania, gdyż jedynie on może wnieść akt oskarżenia. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba prawna, czynności procesowych dokonuje organ uprawniony do działania w jej imieniu. Akt oskarżenia może jednak wnieść również prokurator, gdy uzna, że wymaga tego interes społeczny.

109,00 złApelacja karne Zaskarżanie na korzyść i niekorzyść

Do tej pory przestępstwo zniesławienia było zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Nowelizacja zniosła karę pozbawienia wolności za podstawowy typ tego przestępstwa.

Dawniej, jeżeli sprawca dopuszczał się zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania, podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ustawodawca w wyniku nowelizacji przepisów obniżył karę pozbawienia wolności do roku.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Nie popełnia przestępstwa zniesławienia, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:
1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub
2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Jeżeli zarzut dotyczy życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego.

Zobacz również: Nowelizacja kodeksów karnych

avatar

2012-09-04 22:34 Zgłoś

Witam,czy mogę wiedzieć jak się potoczyla Twoja sprawa,mam podobna sytuację i nie wiem czy warto się bronić,czy to cos da... Pozdrawiam serdecznie

avatar

2012-01-29 23:37 Zgłoś

uczciwa,, to co mowi a o to bie to jaka sprawda,,szyko sobiie faceta znalazlas i to bardzo,, a tylko k. mówia,, to moja sprawa"

avatar

2011-09-22 07:22 Zgłoś

Czy są jakieś paragrafy na takiego okrutnika??? Jest- art 212 § 1 kk:Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności Jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem Infor.pl »