| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Zniesławienie po nowelizacji

Zniesławienie po nowelizacji

Zniesławienie polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Przedmiotem przestępstwa zniesławienia jest dobre imię jednostki, grupy osób i instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej. Mówi o tym art. 212 Kodeksu karnego.

Przestępstwa pomówienia (zniesławienia) podlegają trybowi ścigania z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że jedynie od woli pokrzywdzonego i od jego inicjatywy będzie zależało wszczęcie postępowania, gdyż jedynie on może wnieść akt oskarżenia. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba prawna, czynności procesowych dokonuje organ uprawniony do działania w jej imieniu. Akt oskarżenia może jednak wnieść również prokurator, gdy uzna, że wymaga tego interes społeczny.

19.90 złEmerytury - Raporty INFOR - PDF

Do tej pory przestępstwo zniesławienia było zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Nowelizacja zniosła karę pozbawienia wolności za podstawowy typ tego przestępstwa.

Dawniej, jeżeli sprawca dopuszczał się zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania, podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ustawodawca w wyniku nowelizacji przepisów obniżył karę pozbawienia wolności do roku.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Nie popełnia przestępstwa zniesławienia, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:
1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub
2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Jeżeli zarzut dotyczy życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego.

Zobacz również: Nowelizacja kodeksów karnych

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem Infor.pl »