reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Zasady wymiaru grzywny (art. 33)

Zasady wymiaru grzywny (art. 33)

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. Sąd może wymierzyć grzywnę także obok kary pozbawienia wolności wymienionej w art. 32 pkt 3, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął.

Omawiany przepis art. 33 Kodeksu karnego jest przepisem uszczegóławiającym dyspozycję przepisu art. 32 Kodeksu karnego, który enumeratywnie wymienia kary za przestępstwa, w ten sposób, że określa górne i dolne granice kary grzywny (§1), mechanizm jej wymierzenia (§ 1 i § 3) oraz charakter pomocniczy w stosunku do kary pozbawienia wolności (§ 2).

Kara grzywny jest karą majątkową przewidzianą za przestępstwo. Jej wysokość nie jest kwotowo określana w sankcji za poszczególne przestępstwo, tak jak ma to miejsce w przypadku wykroczeń (np. podlega karze do 1 000 zł). Karę grzywny za przestępstwo wymierza się w stawkach dziennych.

Wymierzenie kary grzywny następuje w dwóch etapach. W pierwszym etapie sąd określa liczba stawek dziennych opierając się na wytycznych z przepisu art. 33 § 1 Kodeksu karnego (liczba stawek dziennych może wynosić co do zasady od 10 do 540) oraz maksymalnej wysokości liczby stawek dziennych umieszczonej w sankcji danego przepisu określającego przestępstwo. W ten sposób sąd uwzględniając uwarunkowania popełnienia przestępstwa (np. charakter czynu zabronionego, winę, okoliczności wpływające na zaostrzenie bądź złagodzenia kary, sposób popełnienia czynu, motywację sprawcy, okoliczności popełnienia czynu itp.) określa liczbę stawek dziennych.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Drugi etap wymierzenia kary grzywny za przestępstwo opiera się na określeniu wysokości stawki dziennej (art. 33 § 3 Kodeksu karnego). Sąd, ustalając wartość stawki dziennej bierze pod uwagę następujące okoliczności: dochody sprawcy (realna możliwość uiszczenia grzywny), jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Dzieje się tak, gdyż wymierzenie kary grzywny sprawcy, która w sposób oczywisty przekracza w jej spłacie jego możliwości, staje się bezcelowe i nie realizuje celów resocjalizacyjnych. Wysokość stawki jest ograniczona ustawowo – nie może być bowiem niższa od 10 zł, ani wyższa od 2 000,00 zł.

Wartość (wysokość) grzywny oblicza się zatem mnożąc liczbę stawek dziennych przez wysokość jednej stawki dziennej. Dwuetapowy proces wymierzania kary grzywny realizuje powszechną zasadę sprawiedliwości społecznej i praworządności.

W popełnieniu kradzieży z włamaniem uczestniczy dwóch sprawców, którzy wspólnie i w porozumieniu wybili szybę w kiosku i ukradli 10 kartonów papierosów. Sąd wymierzył im karę w wysokości 100 stawek dziennych grzywny i określił wysokość stawki dziennej w sposób następujący. Pierwszemu sprawcy sąd określił wysokość stawki dziennej na kwotę 35 zł biorąc pod uwagę, że ma własną działalność gospodarczą przynoszące pewne zyski; drugiemu zaś – na kwotę 10 zł, stwierdzając że sprawca ten pracuje dorywczo i jest jedynym żywicielem rodziny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wartość grzywny oblicza się mnożąc liczbę stawek dziennych przez wysokość jednej stawki dziennej.
Wartość grzywny oblicza się mnożąc liczbę stawek dziennych przez wysokość jednej stawki dziennej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama