REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wymiaru grzywny (art. 33)

Opracował: Nikodem Muszyński
Wartość grzywny oblicza się mnożąc liczbę stawek dziennych przez wysokość jednej stawki dziennej.
Wartość grzywny oblicza się mnożąc liczbę stawek dziennych przez wysokość jednej stawki dziennej.

REKLAMA

REKLAMA

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. Sąd może wymierzyć grzywnę także obok kary pozbawienia wolności wymienionej w art. 32 pkt 3, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął.

Omawiany przepis art. 33 Kodeksu karnego jest przepisem uszczegóławiającym dyspozycję przepisu art. 32 Kodeksu karnego, który enumeratywnie wymienia kary za przestępstwa, w ten sposób, że określa górne i dolne granice kary grzywny (§1), mechanizm jej wymierzenia (§ 1 i § 3) oraz charakter pomocniczy w stosunku do kary pozbawienia wolności (§ 2).

REKLAMA

REKLAMA

Kara grzywny jest karą majątkową przewidzianą za przestępstwo. Jej wysokość nie jest kwotowo określana w sankcji za poszczególne przestępstwo, tak jak ma to miejsce w przypadku wykroczeń (np. podlega karze do 1 000 zł). Karę grzywny za przestępstwo wymierza się w stawkach dziennych.

Wymierzenie kary grzywny następuje w dwóch etapach. W pierwszym etapie sąd określa liczba stawek dziennych opierając się na wytycznych z przepisu art. 33 § 1 Kodeksu karnego (liczba stawek dziennych może wynosić co do zasady od 10 do 540) oraz maksymalnej wysokości liczby stawek dziennych umieszczonej w sankcji danego przepisu określającego przestępstwo. W ten sposób sąd uwzględniając uwarunkowania popełnienia przestępstwa (np. charakter czynu zabronionego, winę, okoliczności wpływające na zaostrzenie bądź złagodzenia kary, sposób popełnienia czynu, motywację sprawcy, okoliczności popełnienia czynu itp.) określa liczbę stawek dziennych.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Drugi etap wymierzenia kary grzywny za przestępstwo opiera się na określeniu wysokości stawki dziennej (art. 33 § 3 Kodeksu karnego). Sąd, ustalając wartość stawki dziennej bierze pod uwagę następujące okoliczności: dochody sprawcy (realna możliwość uiszczenia grzywny), jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Dzieje się tak, gdyż wymierzenie kary grzywny sprawcy, która w sposób oczywisty przekracza w jej spłacie jego możliwości, staje się bezcelowe i nie realizuje celów resocjalizacyjnych. Wysokość stawki jest ograniczona ustawowo – nie może być bowiem niższa od 10 zł, ani wyższa od 2 000,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość (wysokość) grzywny oblicza się zatem mnożąc liczbę stawek dziennych przez wysokość jednej stawki dziennej. Dwuetapowy proces wymierzania kary grzywny realizuje powszechną zasadę sprawiedliwości społecznej i praworządności.

REKLAMA

W popełnieniu kradzieży z włamaniem uczestniczy dwóch sprawców, którzy wspólnie i w porozumieniu wybili szybę w kiosku i ukradli 10 kartonów papierosów. Sąd wymierzył im karę w wysokości 100 stawek dziennych grzywny i określił wysokość stawki dziennej w sposób następujący. Pierwszemu sprawcy sąd określił wysokość stawki dziennej na kwotę 35 zł biorąc pod uwagę, że ma własną działalność gospodarczą przynoszące pewne zyski; drugiemu zaś – na kwotę 10 zł, stwierdzając że sprawca ten pracuje dorywczo i jest jedynym żywicielem rodziny.

Podany przykład ilustruje zachowanie zasady praworządności poprzez wymierzenie tej same ilości stawek dziennych za to samo przestępstwo dwóm sprawcom. Natomiast zróżnicowanie w określeniu wysokości stawki dziennej stanowi o zachowaniu zasady sprawiedliwości społecznej, poprzez wymierzenie takiej kary, jaką sprawca może realnie ponieść i wypełnić.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Prawo przewiduje sytuację, gdy obok wymierzenia kary pozbawienia wolności (do lat 15) sąd dodatkowo, obok tej kary, może wymierzyć sprawcy karę grzywny. Warunkiem orzeczenia podwójnej kary jest sytuacja, kiedy sprawca dopuścił się czynu zabronionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął. Tak więc motywem i ukierunkowaniem działania sprawcy jest osiągnięcie celu (czy też zmierzanie do jego osiągnięcia) w celu uzyskania jakiejkolwiek korzyści majątkowej.

Podrobienie podpisu na czeku w celu wypłaty pieniędzy z cudzego konta, czy też podrobienie cudzej karty bankomatowej w celu wypłaty z cudzego konta pieniędzy, podanie się za osobę trzecią w celu wyłudzenia towaru są czynami zabronionymi, z którymi wiąże się nastawienie na uzyskanie korzyści majątkowej.

Prawo przewiduje jeszcze jedną możliwość, kiedy kara grzywny może być wymierzona obok kary pozbawienia wolności albo kary ograniczenia wolność. Chodzi tu o sytuację, kiedy zawiesza się warunkowo wykonanie jednej z tych kar (art. 71 Kodeksu karnego). Wtedy też kara grzywny zapobiega powstaniu iluzji bezkarności sprawcy (a więc kara ta ma charakter pomocniczy).

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 33 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA