| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Procedura odwołania biegłego

Procedura odwołania biegłego

Zgodnie z treścią przepisu art. 193 Kodeksu postępowania karnego, biegłego (lub biegłych) powołuje się wówczas gdy w sprawie konieczne jest stwierdzenie okoliczności wymagających wiadomości specjalnych. Powołanie biegłego może nastąpić na wniosek strony lub nastąpić wskutek postanowienia sądu wydanego z urzędu. Opinia może być udzielona pisemnie lub ustnie.

W odniesieniu do treści opinii biegłego stronie przysługuje prawo do zapoznania się z nią (w tym do zrobienia z niej kopii dla strony) i ustosunkowania się do niej. Zgodnie z treścią przepisu art. 201 Kodeksu postępowania karnego strona może wnosić o uzupełnienie opinii biegłego powołanego w danej sprawie jeżeli treść opinii tego biegłego jest niepełna, niejasna albo gdy zachodzi w niej sprzeczność. Oznacza to, iż w przypadku pisemnej opinii biegłego (która zawiera wskazane wady) można wnosić o uzupełniające przesłuchanie biegłego na rozprawie lub nawet o powołanie nowego (drugiego biegłego). Jeżeli opinie dwóch biegłych w sprawie są ze sobą sprzeczne to możliwe jest również przeprowadzenie konfrontacji wskazanych biegłych.

Podsumowując powyższe ustalenia należy dodać, iż dowód z treści opinii biegłego podlega tzw. swobodnej ocenie dowodów dokonywanej przez sąd, co oznacza iż z mocy prawa taki dowód nie jest ważniejszy od innych dowodów i automatycznie nie ma pełnego waloru przekonywalności (wiarygodności) dla Sądu. Sąd każdorazowo dokonuje oceny treści takiej opinii i analizuje czy uznać ją za wiarygodną w kontekście całego zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powołanie biegłego może być na wniosek strony lub sądu.
Powołanie biegłego może być na wniosek strony lub sądu.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »