| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Procedura odwołania biegłego

Procedura odwołania biegłego

Zgodnie z treścią przepisu art. 193 Kodeksu postępowania karnego, biegłego (lub biegłych) powołuje się wówczas gdy w sprawie konieczne jest stwierdzenie okoliczności wymagających wiadomości specjalnych. Powołanie biegłego może nastąpić na wniosek strony lub nastąpić wskutek postanowienia sądu wydanego z urzędu. Opinia może być udzielona pisemnie lub ustnie.

W odniesieniu do treści opinii biegłego stronie przysługuje prawo do zapoznania się z nią (w tym do zrobienia z niej kopii dla strony) i ustosunkowania się do niej. Zgodnie z treścią przepisu art. 201 Kodeksu postępowania karnego strona może wnosić o uzupełnienie opinii biegłego powołanego w danej sprawie jeżeli treść opinii tego biegłego jest niepełna, niejasna albo gdy zachodzi w niej sprzeczność. Oznacza to, iż w przypadku pisemnej opinii biegłego (która zawiera wskazane wady) można wnosić o uzupełniające przesłuchanie biegłego na rozprawie lub nawet o powołanie nowego (drugiego biegłego). Jeżeli opinie dwóch biegłych w sprawie są ze sobą sprzeczne to możliwe jest również przeprowadzenie konfrontacji wskazanych biegłych.

Podsumowując powyższe ustalenia należy dodać, iż dowód z treści opinii biegłego podlega tzw. swobodnej ocenie dowodów dokonywanej przez sąd, co oznacza iż z mocy prawa taki dowód nie jest ważniejszy od innych dowodów i automatycznie nie ma pełnego waloru przekonywalności (wiarygodności) dla Sądu. Sąd każdorazowo dokonuje oceny treści takiej opinii i analizuje czy uznać ją za wiarygodną w kontekście całego zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK