REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Znaczenie prywatnej opinii w procesie karnym

Nie jest dowodem prywatna opinia biegłego.
Nie jest dowodem prywatna opinia biegłego.

REKLAMA

REKLAMA

Prywatna opinia biegłego złożona przed sądem lub prokuratorem nie ma charakteru dowodu w sprawie, zaś jej autor nie jest traktowany jako biegły w sprawie. Złożenie takiej opinii może mieć charakter jedynie informacji dla organu, który po zapoznaniu się z jej treścią może zdecydować o formalnym powołaniu biegłego.

W toku prowadzonych postępowań karnych niejednokrotnie zachodzi potrzeba zgromadzenia wiadomości o charakterze specjalnym. Wówczas prokurator lub sąd zgodnie z przepisami procedury karnej na wniosek strony lub z własnej inicjatywy może powołać biegłego (lub biegłych) i zobowiązać ich do sporządzenia opinii udzielającej odpowiedzi na sformułowane pytania.

REKLAMA

W praktyce często zdarza się, iż strony na własny koszt zamawiają sporządzenie prywatnej opinii i przedkładają ją organowi, wnosząc aby uznać ją za dowód w sprawie. Jednocześnie często są wręcz zbulwersowane decyzjami sądu (prokuratury) odmawiającymi uznania tych opinii za dowód w sprawie. Należy wyjaśnić, iż takie decyzje organów procesowych w świetle obowiązujących przepisów są słuszne.

Powołanie biegłego

Po pierwsze, należy wskazać, iż powołanie biegłego w sprawie ma charakter formalny (procesowy) i wymaga wydania w tej materii odrębnego postanowienia przez organ prowadzący sprawę.

REKLAMA

Powyższe oznacza to, iż osoba sporządzająca prywatną opinię nie ma do tego należytego formalnego umocowania, nie może być zatem uznana za biegłego w sprawie. Na tej samej zasadzie opiera się założenie, iż taka opinia nie może być dowodem w sprawie, albowiem nie zapadła uprzednia decyzja o przeprowadzeniu takiego dowodu. W związku z powyższym opinia taka formalnie nie będzie mogła być podstawą orzeczenia sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, na samym już tylko gruncie teoretycznym istnieć może poważna obawa o to, czy przy sporządzeniu takich opinii zachowywany będzie pełny obiektywizm sporządzających ją biegłych. Chodzi o fakt, iż biegły sporządza taką opinię na zlecenie strony (mającej zazwyczaj konkretną intencję) i pobiera za to wynagrodzenie. Już tylko taka konstrukcja zlecenia wykonania prywatnej opinii rodzić może wskazane wątpliwości.

Powyższe dwa argumenty przesądzają, iż słuszne jest obowiązujące założenie wskazujące na to, iż prywatna opinia biegłego złożona przed sądem lub prokuratorem nie ma charakteru dowodu w sprawie, zaś jej autor nie może traktowany jako biegły w sprawie.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Znacznie prywatnej opinii dla procesu karnego

REKLAMA

Należy wskazać, że chociaż prywatna opinia biegłego formalnie nie jest dowodem w sprawie, to przecież nie da się zaprzeczyć, iż może zawierać ona istotną treść, lub istotne wskazówki dla sądu. W literaturze procesu karnego spotyka się dwie koncepcje jak traktować przedłożenie takiej prywatnej opinii. Pierwsza z nich zakłada, iż należy ją traktować jako wniosek o sądowe powołanie biegłego na okoliczności wskazane w tej prywatnej opinii.

Drugie ze stanowisk, które wydaje się iż należy przyjąć, stanowi, iż nie jest to wniosek dowodowy, ale jest to informacja o potencjalnym dowodzie. Chodzi o to, że taka opinia jest dla sądu sygnałem, iż poprzez powołanie biegłego może on uzyskać istotne dla sprawy wiadomości. Reasumując zatem, sporządzenie prywatnej opinii może przyniesie korzyść stronie, albowiem ujawnić może istotne dla sprawy informacje, które zbadać może sąd (samodzielnie lub z pomocą powołanego przez sąd biegłego).

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA