| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jakie prawa ma powód cywilny?

Jakie prawa ma powód cywilny?

Zgodnie a treścią art. 66 kpk powód cywilny może dowodzić istnienia tylko tych okoliczności, na których opiera swoje roszczenie. Powód cywilny może więc zadawać pytania oskarżonym, świadkom, biegłym oraz składać wnioski dowodowe.

Wszystkie dokonywane przez powoda cywilnego czynności muszą zmierzać do potwierdzenia zasadności jego roszczenia Z powyższego wynika, że powód cywilny ma nie tylko prawo do wykazywania, czy i jaką szkodę poniósł on na skutek przestępstwa, ale także prawo do wykazywania okoliczności, których szkoda ta jest następstwem, a więc będących jednocześnie podstawą odpowiedzialności karnej oskarżonego.

Udowodnienie winy oskarżonemu jest więc w interesie powoda cywilnego. Tylko w tym przypadku może on liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądu.Powód cywilny nie ma natomiast prawa dowodzenia okoliczności mających wpływ na wymiar kary.

Zobacz serwis: Prawo karne

W trakcie rozprawy powód cywilny ma prawo do zabrania głosu po oskarżycielu publicznym, oskarżycielu posiłkowym, pełnomocniku oskarżyciela posiłkowego, oskarżycielu prywatnym i pełnomocniku oskarżyciela prywatnego, a przed biegłym, obrońcą, oskarżonym i członkami składu orzekającego. Po zamknięciu przewodu sądowego powód cywilny może zabrać głos po oskarżycielu publicznym, oskarżycielu posiłkowym i oskarżycielu prywatnym.

W terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku powód cywilny może złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Termin do wniesienia przez powoda cywilnego apelacji wynosi 14 dni i biegnie od chwili doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem.

Zaznaczyć należy, że powód cywilny może zaskarżyć w apelacji jedynie tę część orzeczenia, która dotyczy powództwa cywilnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK