| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyku w znikomej ilości nie stanowi przestępstwa. Kiedy ilość narkotyku można uznać za śladową?

Jeszcze do niedawna wielu Sędziów uznawało, że skoro zażywanie narkotyków jest w Polsce dozwolone, to również posiadanie narkotyku podczas jego zażywania nie stanowi przestępstwa.  W konsekwencji  w wielu sądach zapadały w takich sprawach wyroki uniewinniające. 

Sytuacja ta uległa zmianie w związku z podjętą przez Sąd Najwyższy w dniu 27.01.2011r. uchwałą (I KZP 24/10), zgodnie z którą  posiadaniem narkotyku stanowiącym przestępstwo z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest także  władanie nim związane z jego użyciem lub zamiarem użycia.

A zatem, jeżeli Policja zatrzyma Cię w trakcie zażywania narkotyku, a więc np. palenia marihuany czy tez wdychania amfetaminy, wówczas zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyku – tego który pozostał jeszcze w skręcie, fifce czy na aluminiowej folii.  Czy zostaniesz za to przestępstwo skazany, to zależy od ilości narkotyku jaki pozostał nie zużyty w chwili zatrzymania, np. ile jeszcze marihuany pozostało  w skręcie w chwili zatrzymania.

Jeżeli zdążyłeś wypalić całego lub prawie całego skręta  z marihuaną, a w chwili zatrzymania w skręcie lub w fifce pozostały resztki, ślad po zużytym narkotyku, wówczas nie popełniłeś przestępstwa.

Jeżeli w chwili zatrzymania przez Policję, w fifce, skręcie lub w aluminiowej folii pozostała część zażywanej marihuany czy amfetaminy, wówczas prawdopodobnie zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejsze wagi z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W takiej sytuacji postępowanie karne może zostać również umorzone z uwagi na znikomość społecznej szkodliwości tego czynu. 

Wszystko zależy zatem od tego kiedy zatrzyma Cię Policja i ile  marihuany zdążysz wypalić przed zatrzymaniem.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK