reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzą możliwość umorzenia postępowania wobec osoby posiadającej nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek. Zaostrzona zostanie również kara dla osób wprowadzających narkotyki do obrotu. Będą mogli zostać skazani nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

Kiedy postępowanie można umorzyć?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeżeli osoba będzie posiadać środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek, postępowanie będzie mogło zostać umorzone jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Warunkiem byłoby jednak stwierdzenie, że orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na:

  1. okoliczności popełnienia czynu;
  2. stopień społecznej szkodliwości czynu.

Nie oznacza to jednak, że zalegalizowane zostanie posiadanie niewielkiej ilości narkotyków. Jak podkreśla Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski – ich posiadanie nadal będzie karalne. Tylko w szczególnych przypadkach postępowanie zostanie umorzone.

Problematyczny zapis o „nieznacznej ilości narkotyków” pozostał w ustawie. Jest to określenie mało precyzyjne i, z całą pewnością, niezbędne byłoby określenie pewnych kryteriów ilościowych (jaka ilość to ilość nieznaczna). Jednak najprawdopodobniej określanie z jaką ilością narkotyku mamy do czynienia zostanie pozostawione decyzji sądów i prokuratury.

Zobacz: Co grozi za udział w obrocie narkotykami

Uzależniony trafi na leczenie

Nowelizacja ustawy przewiduje również, że jeżeli zachodzi podejrzenie, że osoba jest uzależniona od narkotyków, sąd lub prokurator zarządzi zebranie informacji na temat takiej osoby (dotyczących używania przez nią środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych).

Jeżeli okaże się, że osoba jest uzależniona, ale podda się leczeniu, rehabilitacji lub udziałowi w programie edukacyjno-profilaktycznym, prokurator będzie mógł zawiesić postępowanie do czasu zakończenia leczenia. Warunkiem jest jednak, aby kara jaka grozi tej osobie za popełnione przestępstwo nie była wyższa nić 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz: Co grozi za posiadanie narkotyków

Wprowadzanie narkotyków do obrotu

Zaostrzone zostały przepisy dotyczące osób, które wprowadzają narkotyki do obrotu. Za taki czyn grozić będzie kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozić będzie natomiast kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Inne zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Oprócz wyżej wskazanych zmian, trwają prace nad kolejnymi nowelizacjami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przyjęty został projekt wydłużający listę zakazanych substancji, wśród których znalazły się związki znajdujące się w dopalaczach.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało natomiast projekt ograniczający sprzedaż leków zawierających pseudoefedrynę (znajdująca się np. w lekach na katar). Farmaceuta podczas jednej transakcji będzie mógł wydać od 12 do 24 tabletek. Zmiana jest konieczna, gdyż leki te coraz częściej używane były do odurzania się.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama