REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Redakcja
Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzą możliwość umorzenia postępowania wobec osoby posiadającej nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek. Zaostrzona zostanie również kara dla osób wprowadzających narkotyki do obrotu. Będą mogli zostać skazani nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

Kiedy postępowanie można umorzyć?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeżeli osoba będzie posiadać środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek, postępowanie będzie mogło zostać umorzone jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Warunkiem byłoby jednak stwierdzenie, że orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na:

REKLAMA

  1. okoliczności popełnienia czynu;
  2. stopień społecznej szkodliwości czynu.

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że zalegalizowane zostanie posiadanie niewielkiej ilości narkotyków. Jak podkreśla Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski – ich posiadanie nadal będzie karalne. Tylko w szczególnych przypadkach postępowanie zostanie umorzone.

Problematyczny zapis o „nieznacznej ilości narkotyków” pozostał w ustawie. Jest to określenie mało precyzyjne i, z całą pewnością, niezbędne byłoby określenie pewnych kryteriów ilościowych (jaka ilość to ilość nieznaczna). Jednak najprawdopodobniej określanie z jaką ilością narkotyku mamy do czynienia zostanie pozostawione decyzji sądów i prokuratury.

Zobacz: Co grozi za udział w obrocie narkotykami

Uzależniony trafi na leczenie

Nowelizacja ustawy przewiduje również, że jeżeli zachodzi podejrzenie, że osoba jest uzależniona od narkotyków, sąd lub prokurator zarządzi zebranie informacji na temat takiej osoby (dotyczących używania przez nią środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli okaże się, że osoba jest uzależniona, ale podda się leczeniu, rehabilitacji lub udziałowi w programie edukacyjno-profilaktycznym, prokurator będzie mógł zawiesić postępowanie do czasu zakończenia leczenia. Warunkiem jest jednak, aby kara jaka grozi tej osobie za popełnione przestępstwo nie była wyższa nić 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz: Co grozi za posiadanie narkotyków

Wprowadzanie narkotyków do obrotu

Zaostrzone zostały przepisy dotyczące osób, które wprowadzają narkotyki do obrotu. Za taki czyn grozić będzie kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozić będzie natomiast kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Inne zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Oprócz wyżej wskazanych zmian, trwają prace nad kolejnymi nowelizacjami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przyjęty został projekt wydłużający listę zakazanych substancji, wśród których znalazły się związki znajdujące się w dopalaczach.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało natomiast projekt ograniczający sprzedaż leków zawierających pseudoefedrynę (znajdująca się np. w lekach na katar). Farmaceuta podczas jednej transakcji będzie mógł wydać od 12 do 24 tabletek. Zmiana jest konieczna, gdyż leki te coraz częściej używane były do odurzania się.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    REKLAMA

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    REKLAMA

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA