| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyku w znikomej ilości nie stanowi przestępstwa. Kiedy ilość narkotyku można uznać za śladową?

W praktyce chodzi tu o przypadki posiadania śladowej ilości narkotyków, np. osadu po marihuanie czy amfetaminie lub innym narkotyku jaki pozostał w miejscu jego przechowywania – w szklanej fifce czy torebce strunowej.

Śladowej ilości narkotyku nie należy  łączyć z pojęciem jednej działki narkotyku, np. 1 grama marihuany. Posiadanie pół działki narkotyku, np. pół grama marihuany zostanie uznane za przestępstwo. Znikoma – śladowa  ilości narkotyku, którego posiadanie nie stanowi przestępstwa dotyczy pozostałości, śladu po posiadanym w przeszłości narkotyku.

Tytułem konkretnego przykładu można wskazać osobę, która posiadała amfetaminę w torebce, następnie ją zażyła zapominając o wyrzuceniu torebki. W trakcie kontroli policjanci ujawnili tą torebkę,  a na niej śladowe ilości narkotyku. W tym przypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem posiadania narkotyku.

Podobnym przykładem będzie ujawnienie u osoby szklanej fifki, a w jej wnętrzu smolistych pozostałości po zażytej w ten sposób marihuanie.

Opisany wyżej pogląd przeważa obecnie w orzecznictwie sądów karnych. Z doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wiem jednak, że nadal wpływają do sądów akty oskarżenia  w takich właśnie przypadkach posiadania śladowej ilości narkotyku. Nadal zdarzają się również w takich przypadkach wyroki skazujące.

Posiadanie narkotyku w trakcie jego zażywania, np. marihuany w skręcie lub fifce  podczas jej palenia jest przestępstwem

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję w trakcie zażywania narkotyku, np. podczas palenia skręta z marihuaną, wówczas popełniłeś przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zobacz: Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »