| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyku w znikomej ilości nie stanowi przestępstwa. Kiedy ilość narkotyku można uznać za śladową?

W praktyce chodzi tu o przypadki posiadania śladowej ilości narkotyków, np. osadu po marihuanie czy amfetaminie lub innym narkotyku jaki pozostał w miejscu jego przechowywania – w szklanej fifce czy torebce strunowej.

Śladowej ilości narkotyku nie należy  łączyć z pojęciem jednej działki narkotyku, np. 1 grama marihuany. Posiadanie pół działki narkotyku, np. pół grama marihuany zostanie uznane za przestępstwo. Znikoma – śladowa  ilości narkotyku, którego posiadanie nie stanowi przestępstwa dotyczy pozostałości, śladu po posiadanym w przeszłości narkotyku.

Tytułem konkretnego przykładu można wskazać osobę, która posiadała amfetaminę w torebce, następnie ją zażyła zapominając o wyrzuceniu torebki. W trakcie kontroli policjanci ujawnili tą torebkę,  a na niej śladowe ilości narkotyku. W tym przypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem posiadania narkotyku.

Podobnym przykładem będzie ujawnienie u osoby szklanej fifki, a w jej wnętrzu smolistych pozostałości po zażytej w ten sposób marihuanie.

Opisany wyżej pogląd przeważa obecnie w orzecznictwie sądów karnych. Z doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wiem jednak, że nadal wpływają do sądów akty oskarżenia  w takich właśnie przypadkach posiadania śladowej ilości narkotyku. Nadal zdarzają się również w takich przypadkach wyroki skazujące.

Posiadanie narkotyku w trakcie jego zażywania, np. marihuany w skręcie lub fifce  podczas jej palenia jest przestępstwem

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję w trakcie zażywania narkotyku, np. podczas palenia skręta z marihuaną, wówczas popełniłeś przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zobacz: Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK