REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Narkotyki, śladowa ilość narkotyku.
Narkotyki, śladowa ilość narkotyku.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyku w znikomej ilości nie stanowi przestępstwa. Kiedy ilość narkotyku można uznać za śladową?

W praktyce chodzi tu o przypadki posiadania śladowej ilości narkotyków, np. osadu po marihuanie czy amfetaminie lub innym narkotyku jaki pozostał w miejscu jego przechowywania – w szklanej fifce czy torebce strunowej.

REKLAMA

REKLAMA

Śladowej ilości narkotyku nie należy  łączyć z pojęciem jednej działki narkotyku, np. 1 grama marihuany. Posiadanie pół działki narkotyku, np. pół grama marihuany zostanie uznane za przestępstwo. Znikoma – śladowa  ilości narkotyku, którego posiadanie nie stanowi przestępstwa dotyczy pozostałości, śladu po posiadanym w przeszłości narkotyku.

Tytułem konkretnego przykładu można wskazać osobę, która posiadała amfetaminę w torebce, następnie ją zażyła zapominając o wyrzuceniu torebki. W trakcie kontroli policjanci ujawnili tą torebkę,  a na niej śladowe ilości narkotyku. W tym przypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem posiadania narkotyku.

Podobnym przykładem będzie ujawnienie u osoby szklanej fifki, a w jej wnętrzu smolistych pozostałości po zażytej w ten sposób marihuanie.

Opisany wyżej pogląd przeważa obecnie w orzecznictwie sądów karnych. Z doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wiem jednak, że nadal wpływają do sądów akty oskarżenia  w takich właśnie przypadkach posiadania śladowej ilości narkotyku. Nadal zdarzają się również w takich przypadkach wyroki skazujące.

Posiadanie narkotyku w trakcie jego zażywania, np. marihuany w skręcie lub fifce  podczas jej palenia jest przestępstwem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję w trakcie zażywania narkotyku, np. podczas palenia skręta z marihuaną, wówczas popełniłeś przestępstwo posiadania narkotyków z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zobacz: Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?


REKLAMA

Jeszcze do niedawna wielu Sędziów uznawało, że skoro zażywanie narkotyków jest w Polsce dozwolone, to również posiadanie narkotyku podczas jego zażywania nie stanowi przestępstwa.  W konsekwencji  w wielu sądach zapadały w takich sprawach wyroki uniewinniające. 

Sytuacja ta uległa zmianie w związku z podjętą przez Sąd Najwyższy w dniu 27.01.2011r. uchwałą (I KZP 24/10), zgodnie z którą  posiadaniem narkotyku stanowiącym przestępstwo z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest także  władanie nim związane z jego użyciem lub zamiarem użycia.

A zatem, jeżeli Policja zatrzyma Cię w trakcie zażywania narkotyku, a więc np. palenia marihuany czy tez wdychania amfetaminy, wówczas zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyku – tego który pozostał jeszcze w skręcie, fifce czy na aluminiowej folii.  Czy zostaniesz za to przestępstwo skazany, to zależy od ilości narkotyku jaki pozostał nie zużyty w chwili zatrzymania, np. ile jeszcze marihuany pozostało  w skręcie w chwili zatrzymania.

Jeżeli zdążyłeś wypalić całego lub prawie całego skręta  z marihuaną, a w chwili zatrzymania w skręcie lub w fifce pozostały resztki, ślad po zużytym narkotyku, wówczas nie popełniłeś przestępstwa.

Jeżeli w chwili zatrzymania przez Policję, w fifce, skręcie lub w aluminiowej folii pozostała część zażywanej marihuany czy amfetaminy, wówczas prawdopodobnie zostaniesz oskarżony o przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejsze wagi z art.62ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W takiej sytuacji postępowanie karne może zostać również umorzone z uwagi na znikomość społecznej szkodliwości tego czynu. 

Wszystko zależy zatem od tego kiedy zatrzyma Cię Policja i ile  marihuany zdążysz wypalić przed zatrzymaniem.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

REKLAMA

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

REKLAMA

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

REKLAMA