| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków?

Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków?

Warunkowe umorzenie postępowania jest bardzo korzystnym rozwiązaniem sprawy o przestępstwo posiadania narkotyków. Kiedy warunkowe umorzenie postępowania może mieć miejsce?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest dla oskarżonego korzystnym wyrokiem jaki może zapaść w sprawie o posiadanie narkotyków z dwóch powodów:

• warunkowo umarzając postępowanie karne Sąd stwierdza fakt popełnienia przestępstwa lecz nie wymierza oskarżonemu kary

• przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego oskarżony zachowuje status osoby nie karanej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną)

• jakakolwiek wzmianka o tym postępowaniu karnym ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który wynosi od 1 roku do 2 lat.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego to umorzenie tego postępowania na okres próby wynoszący 1 rok lub 2 lata, w trakcie której oskarżony ma wykonać nałożone przez Sąd obowiązki, np. podjęcia terapii dla osób uzależnionych od narkotyków, czy wpłacenia świadczenia pieniężnego na cel społeczny.

Zobacz: Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe w sprawie o przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Oznacza to, że oskarżony może uzyskać takie rozstrzygnięcia w razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków w typie podstawowym (zwykła ilość narkotyków  - art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) oraz w typie uprzywilejowanym (wypadek mniejszej wagi z art.62 ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest możliwe w razie popełnienia przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków z art.62ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, które jest zagrożone kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe jedynie wobec oskarżonego niekaranego za jakiekolwiek przestępstwo umyślne.  A contrario jest możliwe wobec sprawcy niekaranego za przestępstwo lub karanego ale za przestępstwo nieumyślne.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »