| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Radio i telewizja informują o rosnącej liczbie wypadków. A także o licznych wypadkach komunikacyjnych spowodowanych nietrzeźwością kierowcy. Warto wiedzieć, że w Polsce sprawcy wypadku można odebrać prawo jazdy.

Zmiany w kodeksie karnym

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów orzeka się zasadniczo na okres od roku do 10 lat. Uwzględniając aktualne potrzeby ochrony bezpieczeństwa w komunikacji, ustawą z dnia 14 kwietnia 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny (Dz. U. Nr 48, poz. 548) wprowadzono do przepisów Kodeksu karnego zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze.

Powołaną nowelą do art. 42 k.k. dodano § 3 przewidujący fakultatywną podstawę tego zakazu oraz § 4 określający przesłanki jego obligatoryjnego orzekania.

Dolegliwość

Orzekanie zakazu „na zawsze” należy rozumieć jako orzekanie go dożywotnio.

Zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze jest bardzo represyjną sankcją, zwłaszcza, gdy stosowany jest wobec osób zawodowo kierujących określonymi pojazdami. Dolegliwość sankcji orzeczonej za przestępstwo komunikacyjne objętej zakresem art. 42 § 3 lub § 4 k.k. tkwi również w trwającej do końca życia sprawcy stygmatyzacji.

Należy bowiem zauważyć, że zgodnie z art. 107 § 6 k.k., jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zakaz orzeczony na zawsze nigdy (za życia sprawcy) nie będzie wykonany. Tym samym wyłączona została możliwość zatarcia skazania w tym trybie, co oznacza, że osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze będzie do końca życia traktowana jako osoba karana.

Z uwagi na swój represyjny charakter zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze został ograniczony do pojazdów mechanicznych we wszystkich strefach ruchu, a mianowicie w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym. Zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze odnosi się do „wszelkich pojazdów mechanicznych”, a więc dotyczy każdego pojazdu mechanicznego i nie jest możliwe wyłączenie jakiegokolwiek z nich z zakresu jego działania.

Zobacz: Wykroczenia drogowe

Zakaz fakultatywny

Zgodnie z art. 42 § 3 k.k., fakultatywne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na zawsze jest dopuszczalne w przypadku spełnienia kumulatywnie następujących przesłanek:

  • popełnienie przez sprawcę przestępstwa określonego w art. 173 (sprowadzenie katastrofy komunikacyjnej) lub 174 (sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy), którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu lub przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 (wypadek komunikacyjny, w którego wyniku ktoś poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu),
  • sprawca w czasie popełnienia jednego z ww. przestępstw znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzekanie zakazu „na zawsze” należy rozumieć jako orzekanie go dożywotnio.
Orzekanie zakazu „na zawsze” należy rozumieć jako orzekanie go dożywotnio.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK