| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do renty

Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do renty

Ustawa emerytalna w przewiduje, że dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeśli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy rencista został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Po drugie dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeśli ukończył 75 rok życia.

Osobie uprawnionej do renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba ze przebywa poza ta placówka przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Jak rencista może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny

Sposób ubiegania się o dodatek pielęgnacyjny do renty jest uwarunkowanym tym, na jakiej podstawie renciście przysługuje dodatek. W przypadku, kiedy dodatek pielęgnacyjny przysługuje renciście, który ukończył 75 rok życia, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest mu przez organ rentowy z urzędu. Co oznacza, że rencista nie musi składać żadnego wniosku w tej sprawie. Dodatek przysługuje z chwilą ukończenia przez rencistę 75 roku życia.

W razie, gdy dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty z tytułu uznania ją za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, rencista musi w tym celu złożyć wniosek. Do wniosku rencista musi dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie oraz dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Wniosek wraz z dokumentami rencista może złożyć sam lub poprzez swojego przedstawiciela ustawowego. Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest jednostka, która przyznała i wypłaca rentę. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Możliwe jest odwołanie się od nieprzychylnej dla rencisty decyzji organu rentowego. Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna: Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty

Podstawa prawna: Art. 75 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »