| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Renta nie chroni przed wypowiedzeniem

Renta nie chroni przed wypowiedzeniem


Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Prawo takie, nie dotyczy jednak osób, które uzyskają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Określone grupy pracowników chronione są przed zwolnieniem z pracy. Nie można im wypowiedzieć umowy o pracę lub rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Do szczególnie chronionych pracowników zaliczymy pracowników w wieku przedemerytalnym, kobiety w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich, pracownicy pełniący funkcję społecznych inspektorów, członkowie rad pracowników, rad pracowniczych.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, w przypadku, kiedy okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Szczególnej ochrony przyznanej pracownikom w wieku przedemerytalnym nie stosuje się niestety do pracowników, którzy nabyli prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Prawodawca tworząc ten przepis kierował się myślą, że nie ma podstaw do dodatkowej ochrony pracy osób, które mają już zapewnione określone źródło dochodu. Oznacza to, że w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy brak jest zakazu złożenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Szczególna ochrona w wieku przedemerytalnym jest wyłączona w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli w czasie czteroletniego okresu ochronnego pracownik stanie się całkowicie niezdolny do pracy i uzyska prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, przestaje być on pracownikiem szczególnie chronionym, a pracodawca może wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Zakaz wypowiadania umów o pracę pozostaje jednak nadal aktualny, jeżeli pracownik jest jedynie częściowo niezdolny do pracy.

Podstawa prawna: Art. 39-40 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK