| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Apelacja od wyroku rozwodowego

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku mamy tydzień od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie wystąpimy z takim wnioskiem, wówczas termin na wniesienie apelacji wynosi trzy tygodnie dni od dnia ogłoszenia wyroku.

Apelację wnosimy do sądu apelacyjnego, jednak za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Apelację do sądu apelacyjnego składamy zatem w sądzie okręgowym.

Od apelacji pobierana jest opłata stała w wysokości 600 zł. W zasadzie jest ona uiszczana jedynie w przypadku zaskarżania części wyroku dotyczącej winy małżonków w rozkładzie pożycia. W przypadku tych rozstrzygnięć wyroku, które mogą stanowić przedmiot zupełnie odrębnego rozstrzygnięcia opłata będzie uzależniona od konkretnego żądania. Są to trudne sprawy, dlatego najlepiej poradzić się profesjonalnego pełnomocnika.

Jeżeli żadna ze stron nie złoży w terminie apelacji, orzeczenie się uprawomocnia.

Zobacz również: O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Alimenty

Przyjmuje się. że przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia może być orzeczenie sądu dotyczące tego, które z rodziców i w jakiej wysokości jest zobowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Jeżeli strona nie zgadza się z orzeczeniem dotyczącym alimentów może zaskarżyć to rozstrzygnięcie. W takim przypadku osoba wnosząca apelację nie powinna ponosić opłaty z tego tytułu.

Wspólne mieszkanie i eksmisja małżonka 

Sąd w wyjątkowych wypadkach może w wyroku rozwodowym nakazać jednemu małżonkowi eksmisję na żądanie drugiego z nich. Rozstrzygnięcie sądu o eksmisji nie stanowi koniecznego elementu wyroku rozwodowego, dlatego może być zaskarżane jako samoistne rozstrzygnięcie. Opłata od apelacji dotyczącej eksmisji małżonka wynosi 200 złotych. Wnoszenie apelacji jedynie w części dotyczącej j eksmisji powoduje, że wyrok orzekający rozwód uprawomocnia się. 

Podział majątku wspólnego

Zaskarżenie wyroku w tej części nie oznacza zaskarżenia całego wyroku rozwodowego. Jeżeli sąd pozostawił wniosek o podział majątku małżonków bez rozpoznania, to takie orzeczenie nie podlega odrębnemu zaskarżeniu.

W sprawach o rozwód nie jest możliwe wniesienie skargi kasacyjnej.

Zobacz również serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK