| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak napisać skargę powodową?

Jak napisać skargę powodową?

Każdy Sąd Kościelny ma własną praktykę co do skargi powodowej. Jednak istotne wymogi pozostają takie same.

Mogą jednak pojawić się problemy, gdy nie jeden tytuł, ale kilka jest zasadnych, gdy tymczasem strona koncentruje się na opisie jednego z nich (może mieć miejsce przy tym sytuacja, kiedy strona wychodzi z założenia, iż musi udowodnić „winę” swojego współmałżonka, siebie zaś bronić, opisuje zatem problemy, których sprawcą był współmałżonek, zapominając o problemach, których  przyczyną był on /ona/ sam /sama/).

W końcu może pojawić się problem w udowodnieniu jakiejś przyczyny, tj. jej zasadności, gdy strona czy nie zdaje sobie sprawy z doboru odpowiedniej terminologii (dotyczy to przykładowo wszystkich rodzajów symulacji; tam często strony używają niewłaściwej nomenklatury typu: pogląd, zdanie współmałżonka, zamiast koncentrować się na jego akcie woli), czy z wymogów muszących być spełnionymi w obrębie danego tytułu (np. zamiast opisać problemy już z okresu przedślubnego, strony skupiają się, zresztą po doświadczeniu nabytym z rozprawy cywilnej, na ostatnim okresie trwania wspólnoty małżeńskiej).

Przy konstruowaniu skargi nie polecam stosowania ogólników (np. pozwany /-a/ zachowywał się egoistycznie), ale przy ich już przytoczeniu, podaniu równoczesnym przykładów na ich poparcie. Podobnie przedstawia się sprawa, gdy strona chce wskazać na jakieś zaburzenie u strony przeciwnej, wówczas sugeruję, skonfrontowanie swojego doświadczenia ze współmałżonkiem z teoretycznym, naukowym przedstawieniem tegoż problemu, naturalnie nie celem „przekopiowania” wiedzy, naukowego rozważania do swojej skargi, ale celem „ubrania” tejże wiedzy w przykłady już z własnego życia, konkludując na końcu o zasadności swoich sugestii. Słowem, każde zdanie, słowo zawarte w skardze musi być dokładnie przemyślane, aby w przypadku odpowiedzi na pozew od strony pozwanej, móc z łatwością odrzucić jej zarzuty.

Naturalnie podane powyżej wskazówki w niektórych miejscach mogą okazać się zupełnie niepotrzebne; jednak moim celem jest ukazanie, że skargi winny być przemyślane i dopracowane.

Zobacz także: Załączniki do skargi powodowej

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK