reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Załączniki do skargi powodowej

Załączniki do skargi powodowej

Rodzaj załączników dołączanych do pozwu zależy od danego Kościelnego Sądu. Stąd praktyczną wskazówką jest uzyskanie informacji na ten temat w tym Trybunale, który będzie prowadził proces.

Najczęściej wymienianymi są kolejno: metryki chrztu stron. Można je uzyskać w Parafii ochrzczenia. Naturalnie nie będzie problemem uzyskanie swojej własnej metryki; natomiast uzyskanie metryki współmałżonka nie będzie z oczywistych przyczyn czymś obligatoryjnym. Warto tylko dodać, iż dokument ten winien być tzw. „świeżej daty”, tj. nie przekroczyć sześciu miesięcy od jego wyciągnięcia do złożenia ze względu na adnotacje dokonywane na nim.

Kolejnym dokumentem jest świadectwo ślubu kościelnego. To uzyskać można w Kościele, w którym związek został zawarty.

Dokumenty powyżej wymienione winny być złożone w oryginale.

Następnym jest wyrok rozwodowy. Z tym związana jest zasadnicze pytanie: czy uzyskanie rozwodu cywilnego jest wymagane do starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Musimy zdać sobie sprawę, iż oba porządki są czymś odrębnym. I tak – to najczęstszy przypadek – strony mogą uzyskać rozwód cywilny, ale już nie stwierdzenie nieważności małżeństwa. Zalecenie dołączenia tegoż dokumentu podyktowane jest jednak innymi racjami, a mianowicie chodzi o to, aby strony z racji czysto praktycznych uregulowały swoją sytuację na forum cywilnym, a następnie kościelnym, aby ich zaangażowanie w obu procesach było wysokie, aby uczestnictwo w jednym nie odbywało się kosztem udziału w drugim.

Zobacz również: Jak uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa po rozwodzie?

Pojawia się zatem pytanie, co w sytuacji, gdy strony nie mają jeszcze rozwodu, a chcą podjąć starania o kościelny proces małżeński. Najrozsądniejszym wyjściem – przy istnieniu wymogu przedstawienia tegoż dokumentu – będzie załączenie przynajmniej potwierdzenia, iż pozew o rozwód cywilny został już złożony. Będąc przy tym załączniku warto poruszyć także kolejną kwestię. A mianowicie, często strony pytają: czy lepiej starać się, naturalnie przy zasadności takiego kroku, o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez. Gro osób decyduje się na szybkie rozstanie, a stąd na brak orzekania o winie. Może to jednak zostać podniesione w uwagach przez Obrońcę węzła małżeńskiego. Też strona (strony) starające się o stwierdzenie winy przy okazji rozwodu winny wziąć pod uwagę to, iż taki proces trwa dłużej i wymaga większego zaangażowania. Dokumenty zgromadzone podczas niego również można dołączyć do kościelnego procesu, gdy wynika z nich coś istotnego dla sprawy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama