| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Również, mimo zrzeczenia się dziedziczenia, można zostać zapisobiercą testamentowym, tj. spadkobiercą testamentowym jest ktoś inny, ale w testamencie znajduje się zapis na rzecz osoby, która zrzekła się dziedziczenia.

Zobacz również: Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

Za życia stron takiej umowy o zrzeczenie się dziedziczenia możliwe jest uchylenie się od skutków zrzeczenia się, również wyłącznie w formie aktu notarialnego. Skutki tej umowy wówczas są takie, jakby umowy o zrzeczenie się dziedziczenia nie zawierano. Nie jest możliwe uchylenie się od skutków takiej umowy pomiędzy spadkobiercą którejkolwiek ze stron. 

Możliwe jest uchylenie się od skutków umowy o zrzeczenie się dziedziczenia z powodu wad oświadczenia woli: groźby lub błędu. Taka furtka istnieje dla tych osób, które z powodu błędu czy groźby chcą jednostronnie uchylić się od skutków podpisanej umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, bo druga strona nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy o zrzeczenie się. 

Umowy takie, co do zasady, są zawierane bardzo rzadko. Trudno powiedzieć, czy dzieje się tak z powodu niewiedzy w tym zakresie, czy też z powodu braku istotnego majątku do rozdysponowania miedzy spadkobierców.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »