| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Również, mimo zrzeczenia się dziedziczenia, można zostać zapisobiercą testamentowym, tj. spadkobiercą testamentowym jest ktoś inny, ale w testamencie znajduje się zapis na rzecz osoby, która zrzekła się dziedziczenia.

Zobacz również: Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

Za życia stron takiej umowy o zrzeczenie się dziedziczenia możliwe jest uchylenie się od skutków zrzeczenia się, również wyłącznie w formie aktu notarialnego. Skutki tej umowy wówczas są takie, jakby umowy o zrzeczenie się dziedziczenia nie zawierano. Nie jest możliwe uchylenie się od skutków takiej umowy pomiędzy spadkobiercą którejkolwiek ze stron. 

Możliwe jest uchylenie się od skutków umowy o zrzeczenie się dziedziczenia z powodu wad oświadczenia woli: groźby lub błędu. Taka furtka istnieje dla tych osób, które z powodu błędu czy groźby chcą jednostronnie uchylić się od skutków podpisanej umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, bo druga strona nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy o zrzeczenie się. 

Umowy takie, co do zasady, są zawierane bardzo rzadko. Trudno powiedzieć, czy dzieje się tak z powodu niewiedzy w tym zakresie, czy też z powodu braku istotnego majątku do rozdysponowania miedzy spadkobierców.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK