reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

  Poza testamentem istnieje drugi sposób na rozporządzenie spadkiem – a konkretnie powołaniem do dziedziczenia. Przyszły spadkodawca ze swoim spadkobiercą ustawowym podpisuje umowę o zrzeczenie się dziedziczenia.

Umowa

Przyszły spadkodawca może zawrzeć z (również) przyszłym spadkobiercą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.

W umowie w formie aktu notarialnego, strony postanawiają, że dany spadkobierca zrzeka się przyszłego dziedziczenia po drugiej stronie umowy.

Umowa może być:

  •  odpłatna: tj. spadkobierca w zamian za zrzeczenie się dziedziczenia, otrzymuje od spadkodawcy – rzecz, prawo, czy pieniądze (na zasadzie darowizny),
  •  nieodpłatna – spadkobierca zrzeka się dziedziczenie, nie dostając nic w zamian. (ale np. otrzymał wcześniej istotne darowizny).

Zobacz również: Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Skutki:

W wyniku zrzeczenia się dziedziczenia (nie mylić z odrzuceniem pozwu – porównaj) , uznaje się że dany spadkobierca nie dożył otwarcia spadku.

Jeśli strony nie postanowią inaczej - dziedziczyć będą po spadkodawcy – dzieci spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia.

Czy można zmienić zdanie?

Zrzeczenie się jest kategorycznym oświadczeniem woli w umowie, wycofać z jej skutków można się wyłącznie w formie kolejnej umowy ze spadkodawcą.

Oznacza to m.in.:

  •  nie można się wycofać z umowy po śmierci spadkodawcy
  •  spadkodawca musi wyrazić zgodę na zawarcie nowej umowy.

Po co taka umowa

  1. Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie podlega kontroli wierzycieli spadkobiercy. Jeśli więc ma długi, z których mogli by się oni zaspokoić – może zdecydować się na zawarcie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia, tak aby w jego miejsce wstąpiły jego dzieci.
  2. Spadkodawca może od takiej umowy uzależnić przekazanie darowizny , tak aby zmniejszyć trudności z działem spadku.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie podlega kontroli wierzycieli spadkobiercy. Dla jej skuteczności konieczna jest forma aktu notarialnego.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie podlega kontroli wierzycieli spadkobiercy. Dla jej skuteczności konieczna jest forma aktu notarialnego.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama