| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Problem rzekomego spadkobiercy

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Będzie to możliwe jeżeli w chwili dokonywania rozporządzenia rzekomy spadkobierca nie wiedział o tym, że spadkobiercą w rzeczywistości nie jest.

Inaczej wygląda sytuacja rzeczywistego spadkobiercy jeżeli rzekomy spadkobierca wiedział, że nie jest spadkobiercą. Wtedy możliwe jest wytoczenie roszczenia odszkodowawczego.

Notariusz, który wydał wadliwy akt poświadczenia dziedziczenia, będzie musiał liczyć się z odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec rzeczywistego spadkobiercy za sporządzenie takiego aktu i wynikłych stąd konsekwencji. Z odpowiedzialności będzie mógł się zwolnic jedynie wtedy gdy mimo zachowania szczególnej staranności został wprowadzony przez fałszywego spadkobiercę w błąd.

Opisana konstrukcja nie ma zastosowania do czynności prawnych miedzy współspadkobiercami. Ochrona nie przysługuje spadkobiercy, który spadek odrzucił czy też został uznany za niegodnego dziedziczenia.

Nie jest ważne czy nabycie prawa przez osobę trzecią było odpłatne, czy też nie.

Ochronie przewidzianej w art. 1028 k.c. podlegają jedynie czynności prawne mające za przedmiot określone prawo czy obowiązek. Jeżeli czynność została dokonana pod tytułem ogólnym, np. zbycia spadku lub udziału w nim przepis ten nie będzie miał zastosowania.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia.
Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK