| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Podstawienie testamentowe

Podstawienie testamentowe

Chciałabym sporządzić testament i powołać do dziedziczenia swojego syna który aktualnie na stale przebywa za granica. Nie jestem jednak pewien czy będzie chciał zostać moim spadkobiercą. Jak powinienem napisać testament aby nie doszło do dziedziczenia ustawowego spadku?

Warto też zaznaczyć, że określenie „nie może być spadkobiercą” nie obejmuje sytuacji, w której osoba powołana do dziedziczenia na skutek śmierci nie zdążyła złożyć oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, a nie upłynął jeszcze terminu do złożenia takiego oświadczenia (6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o podstawie dziedziczenia - w takim przypadku zazwyczaj chodzi o dzień ogłoszenia testamentu). W takim przypadku oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców.

Ustanowione w ważnym testamencie podstawienie wyłącza działanie przepisów przewidujących dziedziczenie dalszych krewnych na podstawie ustawy oraz instytucji przyrostu.

Przykład podstawienia testamentowego

Testament

§ 1

Roman Nowak oświadcza, że do całości spadku powołuje siostrę Zofię Vorner z domu Nowak, córkę Adama i Marii, urodzoną dnia 1 lipca 1959 r. w Warszawie, zamieszkałą w Berlinie pod adresem: 25 Kassel Strasse, BERLIN.

§ 2

Roman Nowak oświadcza, że na wypadek, gdyby powołana do spadku siostra Zofia Vorner nie chciała lub nie mogła być spadkobierczynią, co do całości spadku powołuje córkę brata – Annę Nowak, córkę Marka i Wandy, urodzoną dnia 30 stycznia 1988 r. w Warszawie, zamieszkałą w Warszawie, przy ul. Podmiejskiej 118.

WAŻNE

Testament musi w całości sporządzony odręcznie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK