| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Spadek po bracie

Spadek po bracie

Spadek po bracie czy siostrze otrzymamy dopiero wówczas, gdy nie żyje już chociaż jedno z rodziców. To właśnie udział spadkowy, jaki przypadałby rodzicom, w ich braku, przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy.

Dla dziedziczenia ustawowego nie stanowi różnicy, czy rodzeństwo spadkodawcy pochodzi ze związku małżeńskiego czy też nie.

Pamiętajmy jednak, iż rodzeństwo nabywa udział spadkowy nieżyjącego rodzica, co ma znaczenie w przypadku przyrodniego brata czy siostry spadkodawcy.

Różnicę ilustruje następujący przykład:

Pana Edwarda przeżyła jego małżonka oraz rodzeństwo (rodzice w chwili otwarcia spadku już nie żyją). Spadkodawca ma trzy siostry: jedną przyrodnią (córka matki) i dwie rodzone. Udział spadkowy żony p. Edwarda wynosi ½ całości spadku. Udział spadkowy, jaki przypadłby matce spadkodawcy (1/4) nabędą jej dzieci, czyli trzy córki (każdej przypadnie zatem po 1/12 z całości spadku). Ponadto część, jaką odziedziczyłby ojciec przypadnie jego dzieciom, czyli dwóm córkom (każda otrzyma więc po 1/8). Po zsumowaniu okaże się, że udział spadkowy przyrodniej siostry spadkodawcy wyniesie 2/24, a udziały spadkowe dwóch rodzonych sióstr - po 5/24.

W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Michał S. zmarł pozostawiając po sobie ojca i dwie siostry. Nie żyje już jego matka. W takie sytuacji rodzicom przypadałby spadek w częściach równych. Połowę spadku odziedziczy zatem ojciec spadkodawcy, druga połowa przypadnie siostrom.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

W chwili śmierci p. Romana żyją: jego żona i dwóch braci, nie żyje już siostra spadkodawcy, która pozostawiła po sobie dwóch synów. Udział spadkowy żony wynosi ½. Pozostałą część spadku odziedziczą bracia po 1/6 i synowie zmarłej siostry – po 1/12.

Zobacz również: Prawo do dziedziczenia w przypadku separacji

Kodeks cywilny

Art. 932.  § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

§ 6.  Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Zobacz również serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK