| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Studenci do 26. roku życia są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Po tym czasie muszą zgłosić się do uczelni, która ma obowiązek ich ubezpieczyć. A kiedy wygasa ubezpieczenie absolwentów?

Co do zasady powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym z racji tytułów przysługujących rodzicom objęte są dzieci do osiągnięcia pełnoletniości. Jeżeli jednak po przekroczeniu 18. roku życia dziecko kontynuuje naukę, ubezpieczenie nadal obowiązuje. Do kiedy?

Osoby, które ukończyły 18. lat i które kontynuują naukę, są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jednego z członków rodziny, ale tylko dopóki nie ukończą 26. roku życia. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami powszechne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje, oprócz ubezpieczonego, także członków jego rodziny. Starsi studenci wraz z przekroczeniem progu 26. lat tracą prawo do świadczeń zdrowotnych. Wówczas powinni zgłosić ten fakt władzom uczelni, która zobowiązana jest do ubezpieczenia studenta w NFZ.

Studenci, którzy po ukończeniu 26. roku życia kontynuują naukę są ubezpieczeni przez uczelnię.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Dla absolwentów oraz osób skreślonych z listy studentów lub uczniów prawo do świadczeń ustaje po upływie 4 miesięcy. Przyczyna zakończenia nauki nie ma w tym przypadku znaczenia. Dlatego niezależnie od tego, czy utrata tytułu do ubezpieczenia nastąpiła w związku z zakończeniem studiów, czy też z relegowaniem z uczelni lub samodzielną rezygnacją, osoba może korzystać ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Zobacz serwis: Podatki

Po upływie tego czasu wygasa tytuł ubezpieczenia oraz prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. W takiej sytuacji należy zdobyć inny tytuł do ubezpieczenia lub wykupić ubezpieczenie dobrowolne. W przeciwnym razie osoba nie objęta ubezpieczeniem będzie musiała samodzielnie pokryć koszty leczenia.

Absolwenci, którzy byli ubezpieczeni z racji bycia studentem i nie posiadają innego tytułu ubezpieczenia, nie tracą prawa do świadczeń od razu po ukończeniu studiów. Prawo to ustaje po upływie 4 miesięcy od tego faktu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »