| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych

Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych

Polacy bardzo chętnie zaciągają krótkoterminowe kredyty gotówkowe, często mało racjonalnie korzystają z kart kredytowych, które banki wydają z limitami wyższymi od bieżących dochodów klienta. W efekcie wysokość rat może wzrosnąć do takiego poziomu, że normalne funkcjonowanie kredytobiorcy okaże się niemożliwe. Wtedy trzeba konsolidować długi i obniżać miesięczną ratę.

Zamiana kilku kredytów na jeden, tańszy jest możliwa w większości banków, ale wymaga wielu formalności. Kredyt konsolidacyjny to rodzaj kredytu hipotecznego, przeznaczony na spłatę różnych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny może być dobrym wyjściem dla osób, które posiadają kilka kredytów i pożyczek jednocześnie. Na przykład spłacają kredyt mieszkaniowy, samochodowy, mają kredyt odnawialny w koncie i zadłużenie w karcie.

Koszty i formalności związane z zamianą tych kredytów na jeden zabezpieczony hipoteką są spore. Opłacalność tej operacji zależy od kwoty zobowiązań i sytuacji finansowej klienta, czyli możliwości terminowej spłaty rat.

POBIERZ WZORY: Umowy w finansach

Warunki finansowe

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu hipotecznego. Jego oprocentowanie jest z reguły wyższe o ok. 2 % od standardowych kredytów na zakup mieszkania lub domu.

W ramach kredytu konsolidacyjnego maksymalnie można pożyczyć nawet 100 % wartości nieruchomości, lecz w większości ofert jest to nie więcej niż 70-80 %.

Niektóre banki skłonne są zaakceptować kredyty, które nie były terminowo obsługiwane, jeśli jednak opóźnienia w spłacie rat przekraczały 90 dni, wówczas będzie poważny problem. Na pewno wszystkie zaległości muszą być uregulowane i warto mieć na to zaświadczenia z banków, w których zalegaliśmy ze spłatą.

Kredyt konsolidacyjny można oczywiście zaciągnąć w walucie obcej, jednak jeśli spłata ma trwać 5 czy 10 lat, wówczas ryzyko kursowe jest zbyt wysokie w stosunku do zysku.

Franki szwajcarskie można polecić komuś, kto zaciąga kredyt konsolidacyjny na ponad 20 lat.

Procedura udzielania

Nie mniej ważna od warunków finansowych jest procedura związana z zaciąganiem kredytu konsolidacyjnego. Jest ona podobna do tej, która obowiązuje przy ubieganiu się o zwykły kredyt hipoteczny.

Potrzebne są jednak dokumenty z banków, w których spłacane są konsolidowane należności.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji oraz spełnieniu warunków środki przelewane są bezpośrednio na rachunek wskazany w opinii bankowej.

Pieniądze nie trafiają na rachunek klienta.

7 kroków konsolidowania kilku kredytów

1. Spotkanie z doradcą kredytowym.

2. Złożenie wniosku.

3. Dostarczenie zaświadczenia o dochodach i dokumentów na temat nieruchomości.

4. Analiza wniosku kredytowego.

5. Decyzja i podpisanie umowy.

6. Wypłata środków na rachunki kredytowe.

7. Wpisanie nowej hipoteki do księgi wieczystej

Prowizja

Prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego jest bardzo zróżnicowana, wynosi od 0,25 nawet do 4 %.

Nie każdy bank udziela

Są banki, które nie udzielają takich kredytów. W tej grupie jest Lukas Bank i Pekao. Wskazują one, że kredyt konsolidacyjny jest produktem charakteryzującym się zbyt wysokim ryzykiem, związanym ze skłonnością klientów do nadmiernego zadłużania się.

Doradcy finansowi ostrzegają, że kredyt konsolidacyjny nie jest cudownym panaceum na finansowe problemy. To sposób na zmianę struktury zadłużenia.

Przeczytaj również: Czym jest kredyt

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK