| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Czym jest umowa faktoringu?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Klauzule umowne

Umowa faktoringu przeważnie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich określa postanowienia standardowe. Dotyczą one rodzaj zawieranego faktoringu oraz określają kto ponosi odpowiedzialność, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny.

Druga część zawiera postanowienia szczegółowe. W szczegółach często zawarte są różne klauzule. Jedną z nich jest klauzula wyłączności. Stanowi ona, że faktor będzie jedynym faktorem przedsiębiorcy i wykupuje w całości wierzytelności przedsiębiorcy.

Kolejną klauzulą jaka może być zawarta w umowie faktoringu jest klauzula del credere. Mówi ona, że to na faktorze spoczywa odpowiedzialność za niespełnienie świadczenia przez dłużnika. Odpowiedzialność faktora następuje wtedy do wysokości kwoty wartości nabytych wierzytelności przez dłużnika pomniejszonej o prowizję dla faktora.

Ostatnim rodzajem klauzuli jaka może znaleźć się w tej umowie to klauzula eksportowa. Oznacza ona, że faktor i przedsiębiorca umawiają się co do ograniczeń w eksporcie. Ograniczenia te mogą dotyczyć państw, do których przedsiębiorca będzie eksportować swoje towary, jak również mogą dotyczyć określonego rodzaju towarów.

Klauzula eksportowa to ukłon w kierunku faktora, np. banku. Pozwala ona na działanie w państwach, w których egzekucja będzie dla banku łatwiejsza oraz unika państw, gdzie egzekucja wierzytelności może być znacznie utrudniona.

Zobacz serwis: Umowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »