| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Odwołanie umowy dożywocia

Odwołanie umowy dożywocia

Sąsiedzi zawarli umowę dożywocia w której przenoszono własność nieruchomości w zamian za dostarczanie mieszkania, ubrania i żywności, a także zapewnić pomoc i pielęgnowanie w chorobie . Nabywca bez wiedzy zbywcy darował nieruchomość swojej córce. Gdy zbywca dowiedział się o tym natychmiast wystąpił o rozwiązanie umowy dożywocia, ponieważ nabywca oraz jego córka ignorowali swe obowiązki wynikające z zawartej umowy. Jaka jest szansa odzyskania nieruchomości przez zbywcę?

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 910 § 2 kodeksu cywilnego w wyniku zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia nabywca ponosi także osobistą odpowiedzialność za świadczenia tym prawem objęte.

W wypadku zbycia nieruchomości obciążonej dożywociem córka nabywcy wstępuje z mocy prawa w miejsce swego ojca będącego kontrahentem dożywotnika. Staje się ona wówczas osobiście odpowiedzialna za świadczenia objęte prawem dożywocia, które stały się wymagalne po nabyciu przez nią nieruchomości.

Według przepisu od chwili zbycia nieruchomości jedyna osobą odpowiedzialną jest nabywca nieruchomości. Brak jest natomiast wzmianki o odpowiedzialności uprzedniego właściciela czyli w tym przypadku sąsiada. Możliwa jest jedynie solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli co miałoby miejsce gdyby córka otrzymała tylko część nieruchomości.

Skutki zbycia nieruchomości przez nabywcę.

Istniejąca pomiędzy pierwotnymi stronami więź ulega zerwaniu, dlatego art. 914 kodeksu cywilnego przyznaje uprawnienie dożywotnikowi do zmiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

W wyjątkowych wypadkach art. 913 § 2 zezwala dożywotnikowi na rozwiązanie umowy o dożywocie, jednakże tylko wówczas, gdy dożywotnik jest zbywcą nieruchomości. Umowę może rozwiązać tylko sąd. Taka sytuacja ma miejsce w przedstawionej wyżej sytuacji. Jednakże zbywca nie może rozwiązać umowy z powołaniem się na to, że strony nie wypełniają wobec niego świadczeń, do których są zobowiązane, ponieważ własność nieruchomości została już przeniesiona na córkę nabywcy. Możliwe jest zastosowanie art. 914 kodeksu cywilnego czyli zmiana świadczeń na rentę.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o przeniesienie własności i rentę

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK