| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Kiedy można wypowiedzieć najem

Kiedy można wypowiedzieć najem

Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Umowa na czas oznaczony czy na czas nieoznaczony

Wypowiedzieć można zarówno umowę zawartą na czas oznaczony jak i zawartą na czas nieoznaczony. Z tą tylko różnicą, że umowę zawartą na czas nieoznaczony można wypowiedzieć zawsze a umowę zawartą na czas oznaczony tylko w wyjątkowych sytuacjach.

189,00 złKodeksowe umowy handlowe

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu

Kiedy można wypowiedzieć każdą umowę najmu?

Każda umowa najmu, więc i taka zawarta na czas oznaczony (np. 6 miesięcy, rok, 5 lat) może być wypowiedziana gdy:

  • Najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób,
  • Najemca zaniedbuje rzecz do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie,
  • Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności,
  • Przedmiotem najmu jest lokal a najemca w sposób rażący i uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu i utrudnia życie innym mieszkańcom,
  • Przedmiotem najmu jest lokal a najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności (przy czym wynajmujący musi dać najemcy dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległości).

Tylko w tych sytuacjach wynajmujący może wypowiedzieć umowę.. Nie wiążą go wtedy żadne terminy wypowiedzenia. Tak więc wypowiedzenie może być dokonane ze skutkiem natychmiastowym.

Najemca może wypowiedzieć każda umowę najmu tylko w dwóch wypadkach. Mianowicie gdy:

  • Rzecz w chwili wydania miała wady, które uniemożliwiają korzystanie z niej a wynajmujący ich nie usunął,
  • Rzeczą najmowaną jest lokal a wady tego lokalu zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników.

Na podstawie tych przesłanek można wypowiedzieć każdą umowę najmu a więc i taką zawartą na czas nieoznaczony jak i na czas oznaczony.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na czas nieoznaczony?

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieoznaczony jest normalnym sposobem zakończenia najmu. Termin wypowiedzenia zależy od okresu płacenia czynszu.

Jeżeli czynsz płatny jest w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc wtedy umowę można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego

Jeżeli czynsz płatny jest miesięcznie wtedy umowę można wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego

Jeżeli przedmiotem najmu jest lokal a czynsz płatny jest miesięcznie wtedy umowę można wypowiedzieć na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli czynsz jest płatny w odstępach krótszych niż miesiąc ale dłuższych niż jeden dzień wtedy umowę można wypowiedzieć na trzy dni na przód

Jeżeli czynsz płatny jest dziennie wtedy umowę najmu można wypowiedzieć na jeden dzień naprzód.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na czas oznaczony?

Umowy najmu na czas oznaczony co do zasady nie można wypowiedzieć. Jednak kodeks cywilny przewiduje i od tej reguły poważny wyjątek. Najemca i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę tylko w sytuacjach określonych w umowie. Oznacza to, że w umowie muszą znaleźć się zapisy, mówiące kiedy można wypowiedzieć umowę najmu. Z przepisów wynika również, że zawarcie klauzuli „strony mogą wypowiedzieć umowę w dowolnym czasie bez podania przyczyny” jest nie zgodne z prawem.

POBIERZ WZÓR: Wzór umowy najmu

Aktualizacja: 28.07.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie umowy najmu
Wypowiedzenie umowy najmu

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-10-09 18:59 Zgłoś

Witam! Mam ogromny problem w lutym tego roku podpisałam umowę na wynajem mieszkania na 5 lat ja mój partner i córka na pięć lat z powodu tego iż moja córka skończyła by w tym czasie podstawówkę to był mój warunek najmu i właściciel domu został o tym kilkakrotnie poinformowany i zgodził się na to zapewniając że będziemy mogli tu mieszkać nawet o wiele dłużej ponieważ on nie zamierza tutaj wracać szczęśliwa podpisałam umowę posłałam córkę do szkoły. jakież było nasze zdziwienie gdy tydzień temu właściciel zadzwonił iż on chce tu wrócić i my mamy się wynieść SEN Z POWIEK jestem zrozpaczona córka ma w maju komunię partner ma tu pracę córka moja bardzo przeżyła zmianę szkoły i otoczenia i nie wyobrażam sobie żeby ją tak stresować po raz kolejny ja miałam nadzieję iż znajdę tu pracę jestem osobą schorowaną o słabym sercu i takie sytuacje mi nie pomagają nie wiem co robić nie wiem do kogo sie zwrócić jakie mam prawa i czy mogę walczyć. proszę o jaką kolwiek radę

avatar

2013-06-14 07:36 Zgłoś

A co z osobami, które posiadają umowę najmu na czas nieoznaczony, wyjechały za granicę i tam przebywają a do najmowanego lokalu mieszkalnego przyjeżdżają ewentualnie w okresie wakacyjnym albo w ogóle nie przyjeżdżają. Natomiast regulują czynsz, nie mają żadnych zaległości. Czy istnieje sposób na wypowiedzenie takiej umowy najmu. Jednocześnie wyjeżdżając za granicę nie zgłaszają w meldunkach tymczasowego pobytu i mają dalej meldunek w/w lokalu mieszkalnym, w którym de facto nie zamieszkują.

avatar

2012-09-16 10:16 Zgłoś

Mam pytanie dotyczące właśnie najmu lokalu użytkowego na czas nieokreślony, i wypowiedzenia umowy z tym, że nie szybciej niż po roku użytkowania. Czy jest możliwość wypowiedzenia takiej umowy wcześniej ?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem Infor.pl »