| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Termin wykonania umowy

Termin wykonania umowy

Zawarłem umowę o świadczenie usługi w której nie określono terminu jej wykonania. Jak w takim przypadku mogę wyegzekwować świadczenie od drugiej strony?

Termin spełnienia świadczenia to czas, kiedy dłużnik powinien wykonać swoje świadczenie. Jest to granica czasowa do kiedy najpóźniej świadczenie powinno być spełnione w sposób prawidłowy. Uchybienie terminowi wykonania zobowiązania i opóźnienie się ze spełnieniem świadczenia rodzą często negatywne skutki dla dłużnika tj. odsetki czy kara umowna.

Zobacz: Czym jest kara umowna?

Ze względu na sposób oznaczenia terminu spełnienia świadczenia wyróżnia się zobowiązania terminowe i bezterminowe. W zobowiązaniach terminowych termin spełnienia świadczenia jest z góry oznaczony  przez czynność prawną, ustawę, prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczną decyzję administracyjną.

Natomiast za zobowiązania bezterminowe uznaje się zobowiązania, których termin spełnienia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania i jest uzależniony od wyrażenia przez wierzyciela stosownej woli w wezwaniu.

Ustalenie terminu wykonania zobowiązania

Zatem ustalając termin wykonania zobowiązania bierzemy pod uwagę:
- umowę stron - termin spełnienia świadczenia można uregulować w jej treści;
-właściwość zobowiązania,
- wezwanie wierzyciela- wierzyciel może określić termin dokonania świadczenia, jeżeli nie zachodzi żadna z poprzednich sytuacji.

Zgodnie z art. 455 k.c. świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dokonanym przez wierzyciela. Wezwanie takie jest oświadczeniem woli złożonym dłużnikowi i nie wymaga ono szczególnej formy.

Niezwłoczność świadczenia

Pojęcie niezwłoczności świadczenia oznacza iż powinno być ono spełnione bez nieuzasadnionego odwlekania. Terminu "niezwłocznie" nie można jednak utożsamiać z terminem natychmiastowym. Orzecznictwo wskazuje, że o zakresie pojęcia "niezwłocznego świadczenia" powinny decydować każdorazowo okoliczności konkretnego przypadku, analizowane zgodnie z ogólnymi regułami art. 354 i art. 355 k.c.

Zatem powinno się tutaj uwzględniać cel społeczno-gospodarczy zobowiązania , zasady współżycia społecznego, a także określone zwyczaje. Natomiast dłużnik spełniając świadczenie jest zobowiązany do zachowania należytej staranności.

Określenie terminu

Termin wykonania zobowiązania może być określony poprzez wskazanie ścisłej daty kalendarzowej ( np. 4 listopad 2008r.) lub przez inne wskazanie dnia, w którym świadczenie powinno być spełnione, bądź też przez wskazanie zdarzeń, które w przyszłości mogą nastąpić. Może to być również pewien okres np. świadczenie powinno być spełnione w ciągu 3 miesięcy. Do obliczania terminu spełnienia świadczenia stosuje się zasady wskazane w tytule V Kodeksu cywilnego.

W razie wątpliwości świadczenie dłużnika powinno być spełnione w terminie w całości.

W opisanej przez Pana sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem bezterminowym. Powinien Pan zatem wezwać dłużnika do świadczenia określonej usługi. Poprzez takie oświadczenie woli roszczenie staje się wymagalne i na dłużniku ciąży obowiązek spełnienia świadczenia w możliwie najszybszym czasie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jakim terminie zobowiązanie powinno być wykonane?
W jakim terminie zobowiązanie powinno być wykonane?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK