| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zadatek

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, jeśli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Janusz M. zawarł ze spółką P. umowę o świadczenie usług porządkowych. Janusz M. dał spółce zadatek w wysokości 1.500 zł na poczet wykonania określonej umowy. Spółka odstąpiła od umowy, ponieważ otrzymała korzystniejszą ofertę. Powinna ona w tej sytuacji zwrócić Januszowi M. kwotę 3000 zł (dwukrotność zadatku).

Zadatek a szkoda?

Nie ma potrzeby wykazywania, że kwota zadatku odpowiada szkodzie, którą poniosła strona, licząc na wykonanie umowy.

Co z zadatkiem gdy wykona się umowę?

Jeżeli umowa zostanie przez obie strony wykonana kwota zadatku podlega wówczas zaliczeniu na poczet świadczenia z umowy. Zaliczenie takie jest możliwe jedynie, gdy zadatek pieniężny dała strona zobowiązana do świadczenia pieniężnego, albo też gdy był on dany w takim samym rodzaju rzeczy, jakie miały być przedmiotem umówionego świadczenia.

Strony zawarły umowę sprzedaży samochodu. Cenę ustaliły na kwotę- 45.000 zł. Umówiły się również, że przy podpisywaniu umowy wręczony będzie zadatek w kwocie 5.000 zł a reszta kwoty zapłacona po 2 tygodniach od podpisania umowy. Po dwóch tygodniach kupujący będzie musiał zapłacić sprzedającemu jedynie 40.000 zł gdyż dany zadatek zostanie zaliczony na poczet ceny.

W każdej innym wypadku przedmiot zadatku powinien uleć zwrotowi.

Zadatek nie spełni swojej funkcji gdy:

  • umowa uległa rozwiązaniu,
  • jej niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które żadna ze stron nie odpowiada,
  • jej niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które odpowiadają obie strony.

W każdej z tych trzech sytuacji żadna ze stron nie może otrzymanego zadatku zatrzymać, jeśli zaś sama go dała - żądać zapłaty równowartości zadatku przez kontrahenta.

Janusz M. zawarł ze spółką P. umowę o świadczenie usług porządkowych. Janusz M. dał spółce zadatek w wysokości 1.500 zł na poczet wykonania określonej umowy. Po dwóch tygodniach strony ustaliły wspólnie, że chcą odstąpić od umowy. Podpisały porozumienie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. W takim przypadku spółka P. będzie musiała zwrócić Januszowi M zadatek w wysokości 1.500 zł.

Czym się różni zadatek od zaliczki?

Zadatku nie można mylić z zaliczką . Określenie, czy stronom przy zawarciu umowy chodziło o zadatek czy zaliczkę, ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza gdy umowa nie zostaje wykonana.

Zaliczka ma zupełnie inną funkcję i nie stosuje się do niej przepisów dotyczących zadatku. W sytuacji gdyby umowa nie została wykonana przez jedną ze stron, druga strona, która dała zaliczkę, nie będzie mogła domagać się jej zapłaty w podwójnej wysokości.

W razie należytego wykonania zawartej umowy zaliczka podlega zaliczeniu na poczet należnego świadczenia. Gdy jednak umowa nie zostanie wykonana z winy dającego zaliczkę, wtedy druga strona może ją zatrzymać, w odwrotnej sytuacji biorący zaliczkę zobowiązany jest ją zwrócić. Jeśli umowę rozwiążą obydwie strony, wówczas zwracają sobie wzajemne świadczenia.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszystko co warto wiedzieć o zadatku.
Wszystko co warto wiedzieć o zadatku.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK