| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o dzieło

Zasada swobody umów, określona w Kodeksie cywilnym, daje nam możliwość swobodnego kształtowania treści stosunku prawnego, jakim jest umowa. Oznacza to, że sporządzając umowę nie będziemy musieli sztywno trzymać się zapisów kodeksu.

Ale uwaga. Dowolnie układając umowny stosunek prawny, możemy przedobrzyć i np. zamiast umowy o dzieło, zawrzemy umowę zlecenia. Wszystko bowiem będzie zależało od kwalifikacja danej umowy, zgodnie z jej treścią. Z treści tej umowy będzie zatem wywodzone, co jest objęte zgodnym zamiarem stron albo jak oświadczenie woli jednej strony zrozumiała druga, zachowując należytą staranność.

Sam tytuł umowy nie ma bowiem wielkiego znaczenia. Podstawą kwalifikacji danej umowy, jako konkretnego typu, jest jej treść. Zatem może zdarzyć się tak, że umowa nazwana w tytule umową o dzieło, będzie w rzeczywistości umową zlecenia.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Określenie stron umowy

Podstawową kwestią, jaką będzie trzeba określić przy sporządzaniu umowy będzie oznaczenie stron. Oczywiście można dokonać tego dowolnie, jednak warto skorzystać z terminologii, jaką oferuje Kodeks cywilny.

Może mieć to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy kwalifikacji umowy będzie dokonywał sąd. Ustalenia czy doszło do zawarcia umowy o dzieło, czy np. zlecenia dokona on bowiem nie na podstawie tytułu umowy, ale jej treści. W takim przypadku posługiwanie się terminologią odpowiadającą umowie o dzieło może być istotnym argumentem za tym, iż doszło do zawarcia umowy o dzieło.

Zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego stronami umowy o dzieło jest Przyjmujący zamówienie oraz Zamawiający.

Kiedy zlecenie, kiedy dzieło

W praktyce umowa o dzieło a umowa zlecenia jest trudna do rozróżnienia. W praktyce ma ono jednak istotne znaczenie zwłaszcza z tego względu, iż obie umowy podlegają odrębnym reżimom prawnym i obie inaczej określają prawa i obowiązki stron.

Wykonanie i wykonywanie

Podstawowa różnica obydwu umów sprowadza się do tego, iż jedna zobowiązuje do wykonania, zaś druga do wykonywania. Innymi słowy w umowie o dzieło Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do określonego rezultatu (wykonania), natomiast przy umowie zlecenia Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do starannego działania (czyli wykonywania).

Skutki kwalifikacji danej umowy jako zlecenia lub dzieła są zatem zasadnicze. Przy umowie o dzieło Zamawiającemu będą przysługiwały roszczenia, jeżeli Przyjmujący zamówienie nie wykona dzieła. Inaczej będzie przy umowie zlecenia, gdzie roszczenia będzie można oprzeć jedynie na zarzucie braku należytej staranności (a nie na samym fakcie, że dana czynność nie została wykonana).

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK