Największa grupa wykonawców umów o dzieło to trzydziestolatkowie
16 mar 2023
Częściej umowy o dzieło podejmują mężczyźni niż kobiety, a największą grupę wykonawców stanowią osoby w wieku 30 – 39 lat. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Umowa zlecenie jako forma zatrudnienia
10 mar 2023
Umowa zlecenie jest formą zatrudnienia często stosowaną na rynku pracy. Czym różni się od umowy o pracę? Jakie zapisy powinna zawierać? Oto najważniejsze informacje.
Umowy o dzieło - kto i na jak długo zawiera?
30 mar 2022
Raport ZUS obala mit, że w Polsce zawiera się rocznie kilka milionów umów o dzieło. Jakie są najnowsze statystyki?
Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia
22 lut 2022
Czy wobec inflacji zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia w umowie zlecenia?
Umowa B2B – co oznacza?
30 wrz 2021
Umowa B2B jest jedną z umów cywilnoprawnych, cieszących się sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. Na czym polega? Jakie są jej wady i zalety?
Bezpłatny zakaz konkurencji po ustaniu umowy
23 mar 2021
Czy bezpłatny zakaz konkurencji po ustaniu umowy o świadczenie usług jest wiążący? Warto przeanalizować przepisy Kodeksu cywilnego oraz orzecznictwo.
Potrącenia z wynagrodzeń umów cywilnoprawnych 2019
26 lut 2019
Od początku 2019 r, obowiązują nowe zasady potrąceń z wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa zlecenie czy o dzieło. Ich sytuacja prawna została zbliżona do regulacji dotyczącej ochrony wynagrodzeń zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Umowa zlecenie 2019 - zmiany
06 lut 2019
W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.
Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór
25 sty 2019
Jak w 2019 r. sporządzić umowę o dzieło? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz prosty wzór umowy o dzieło.
Umowa o dzieło – definicja, wynagrodzenie, składki ZUS, wzór
01 sie 2018
Umowa o dzieło została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Nie mają do niej zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ani o minimalnej stawce godzinowej. W wielu przypadkach przyjmujący zamówienie nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Dla kogo jest to atrakcyjna forma umowy? Skąd można pobrać bezpłatny wzór umowy o dzieło?
Umowa o pomocy przy zbiorach - czy będzie jednolity wzór?
18 kwi 2018
MRiRW nie planuje przygotowania jednolitego wzoru umowy o pomocy przy zbiorach, ponieważ podstawowe zagadnienia, które powinny zostać w niej ujęte, zostały zawarte już w ustawie. Umowa o pomocy przy zbiorach może być odpowiednio kształtowana, w zależności od potrzeb jej strony, czyli rolnika i pomocnika, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów.
Kim jest pośrednik przy przewozie rzeczy?
22 sie 2017
Zgodnie z art. 4 ust. 3) lit. b) ustawy o transporcie drogowym, transport drogowy to nie tylko krajowy lub międzynarodowy transport drogowy rzeczy, ale również działalność gospodarcza w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Ustawa nie definiuje jednak, co oznacza to pojęcie. Uczestnikom sektora transportowego „pośrednictwo przy przewozie rzeczy” kojarzy się ze spedycją. Co się naprawdę kryje pod tym pojęciem? Czy pośrednik przy przewozie rzeczy to faktycznie spedytor? Czy takim pośrednikiem może być również przewoźnik?
Wypowiedzenie umowy zlecenia
24 lut 2017
Zlecenie może zostać, co do zasady, wypowiedziane przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym. Strony mogą jednak w umowie ustanowić okres wypowiedzenia.
Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r.
07 lut 2017
Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne na polskim rynku pracy. Zawierając je warto wiedzieć jakie elementy są przedmiotowo istotne dla umowy zlecenia i umowy o dzieło.